Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Google Apple’ı Geride Bırakarak Dünyanın En Değerli Şirketi Oldu!

Dünyanın teknoloji devlerinden biri olan Google, bilindiği üzere tam 12 yıl önce yalnızca bir arama motoru olarak kurulmuştu. Ancak ilerleyen süreçte basit bir arama motorunun yerine her geçen gün gelişti ve çok farklı bir konuma gelmeyi başardı. Larry Page ve Sergey Brin ortaklılığıyla hayata geçirilen Google, hiçbir zaman gelenekselci bir şirket olmadı. Geçtiğimiz yılın sonlarında […]

Dünyanın teknoloji devlerinden biri olan Google, bilindiği üzere tam 12 yıl önce yalnızca bir arama motoru olarak kurulmuştu. Ancak ilerleyen süreçte basit bir arama motorunun yerine her geçen gün gelişti ve çok farklı bir konuma gelmeyi başardı. Larry Page ve Sergey Brin ortaklılığıyla hayata geçirilen Google, hiçbir zaman gelenekselci bir şirket olmadı. Geçtiğimiz yılın sonlarında alınan kararla bilindiği üzere Google, Alphabet çatısı altında faaliyetlerini sürdürme kararı almıştı.

Yeni yılda teknoloji piyasasında yaşanan gelişmelerde etkin bir rol oynayan Google, birçok atılımda bulundu. Bu atılımlara örnek verecek olursak şüphesiz ki ilk sırada otonom (sürücüsüz otomobil) yer alır. Hatırlanacağı üzere bu ayın başında Google ile Fiat sürücüsüz otomobil üretim konusunda işbirliğine gidiyor haberi teknoloji ve otomobil piyasalarına bomba gibi düşmüştü. Ürün geliştirme politikası ve başarılı stratejilerinin meyvesini toplamaya başlayan Alphabet şirketi, borsada başta Apple olmak üzere rakiplerini geride bırakarak geçtiğimiz gün dünyanın en pahalı şirketi konumuna geldi.

Alphabet’in toplam piyasa değeri hangi boyutta?

Bilindiği üzere ABD borsasında, özellikle teknoloji hisse senetlerinde son dönemlerde oldukça önemli gelişmeler yaşanıyor. Yaklaşık iki hafta önceki işlemlerde Apple, borsada tam 13 yılın ardından ilk kez kayıplar yaşamış ve piyasa değerinden tam 65 milyar dolar kaybetmişti. Apple’ın borsada yaşadığı değer kayıplarıyla ilgili haberimizin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Bugünlerde Apple borsada kayıpları oynarken, Alphabet ise oldukça başarılı bir grafik çizmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günkü işlemlerde New York borsasında TSİ 22.00 itibarıyla şirketin hisseleri yüzde 0,29 oranında değer kazandı ve böylelikle Alphabet’in piyasa değeri 503 milyar dolara kadar tırmandı. Apple hisse senetleri ise aynı saate yüzde 2,1 oranında değer kaybetti ve böylelikle şirketin piyasa değerinden 496 milyar dolar eksildi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle