Yatırım yapmaya başla!

Google, Android Uygulamalarını Güncellerken Kullanıcılara Bildirim Göndermiyor

Google’ın Android uygulamalarını kullanıcılara bildirim göndermeden güncellemesi tepki çekiyor.
Google, Android Uygulamalarını Güncellerken Kullanıcılara Bildirim Göndermiyor

Google Android işletim sisteminin geliştiricisi konumunda ve milyonlarca kullanıcıya yazılım desteği sağlıyor. Pazarda iPhone modelleri haricindeki tüm akıllı telefonlarda Android tabanlı işletim sistemleri kullanılıyor. Dolayısıyla bu ekosistem içerisinde yapılacak değişiklikler çok büyük bir kullanıcı kitlesini etkiliyor. Kullanıcılar uygulama desteğini Google’ın Play Store mağazasından sağlıyor. Uygulamalar buradan indirildiği gibi güncelleme destekleri de bu mağaza aracılığı ile gerçekleşiyor.

Bugüne kadar Play Store üzerinden yapılan tüm işlemlerde Google kullanıcılara bildirim gönderiyor ve yapılan işlem hakkında bilgi veriyordu. Ancak son günlerde pek pek çok Android kullanıcısı uygulamalarının arka planda kendilerinden habersiz şekilde güncellendiğini belirtiyor. Bu durumun bir hata olduğu düşünülüyordu. Google ise gelen yoğun sorular sonrası konuyla ilgili açıklama yaptı.

Google’dan Güncelleme Açıklaması

Google’dan Güncelleme Açıklaması

Milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılan Android uygulamaları son günlerde güncellenirken ilgili bildirimin gösterilmediği belirtiliyor. Bu durum sonrası Google açıklama yaptı ve bildirim gönderilmemesinin kasıtlı olduğunu duyurdu. Yani zannedildiği gibi teknik bir sorun söz konusu değil ve Google güncelleme hizmetini bildirim göndermeden vermeyi tercih ediyor. Yazılım devi böyle bir karar almasına sebep olarak kullanıcıları bildirim kalabalığından kurtarmak istemesini gösteriyor.

Şirket daha önce internet tarayıcısı Chrome için benzer bir karar almış ve kullanıcıların aldığı bildirimlerde kısıtlamaya gitmişti. Bu stratejiden son olara uygulama mağazası Play Store da nasibini almış görünüyor. Dolayısıyla artık Android uygulamaları güncellendiğinde Google kullanıcılara ‘uygulama güncellendi’ bildirimini göstermeyecek. Uzmanlar bu değişikliği pek çok kullanıcının ise fark etmeyeceğini belirtiyor.

Play Store uygulamaların güncellenmesi sırasında bildirim vermeye devam ediyor. Ancak bu işlem sonlandıktan sonra herhangi bir bildirime rastlanmıyor. Bildirim gelmemiş olması uygulamaların güncellenmediğini düşündürebilir ancak Google bu işlemi arka planda sessizce hallediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum