Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Google’dan Android Telefonların Güncelleme Ömrünü Uzatacak Hamle Geldi

Google ile Qualcomm’un yaptığı anlaşma, Android telefonların 4 yıla kadar güncelleme almasını sağlayacak.
Google’dan Android Telefonların Güncelleme Ömrünü Uzatacak Hamle Geldi

Akıllı telefon teknolojisi geçmiş yıllardan bu yana sürekli gelişmeye devam ediyor. Bu gelişim donanım tarafında olduğu gibi yazılım tarafında da hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. Kullanıcılar için işletim sistemi olarak Android ve iOS yüklü telefonlar sunuluyor. İki tarafında birbirine nazaran avantajları olduğunu söyleyebiliriz.

Apple’ın iPhone modellerinde uzun yıllar iOS güncellemesi sağladığı biliniyor. Son yayınlanan iOS 14 sürümü, iPhone 6S modellerine kadar destek sağlıyor. Android tarafında ise bu süre çok daha kısa sürüyor. Samsung, Huawei, Xiaomi gibi şirketin amiral gemisi modelleri bile 2 ya da 3 yıl güncelleme alabiliyor.

Google bu noktada telefonların güncelleştirme takvimini uzatmak adına çalışmalar yürütüyor. Şirketin bu noktada Project Treble adlı bir projesi bulunuyor. Google proje kapsamında Qualcomm ile anlaşma yapıldığını duyurdu. Bu anlaşma ile Android kullanıcılarının 4 yıla kadar güncelleme alacağı belirtiliyor.

Google ve Android Anlaştı

Google ve Android Anlaştı

Qualcomm ve Google , Android güncellemelerini basitleştirmeyi amaçlayan Project Treble’ı genişletmek için çalışacaklarını duyurdu Böylece cihaz üreticilerinin Qualcomm’un yonga setine özel yazılımı hakkında endişelenmeden telefonları ve tabletleri yeni Android sürümlerine yükseltmesi kolay hale gelecek.

Kullanıcıların telefonlarına Android’in en son sürümünü daha da kolaylaştırmak ve yeni Qualcomm yongalarının dört Android işletim sistemi güncellemesini ve dört yıllık güvenlik güncellemelerini desteklemesi amaçlanıyor. Yapılan anlaşma Android telefonların çoğunun güncelleme takvimini uzatacak.

Projenin hayata geçmesi halinde Android akıllı telefonların uzun vadeli yazılım desteği açısından Apple’ın iPhone’larına yaklaşmış olacak. Treble Projesi ile Android farklı parçalara ayrılıyor ve güncellenmesi gereken donanımlar güncelleniyordu. Üreticiler bu şekilde hızlı şekilde güvenlik yamalarını yayınlayabiliyor.

Android Telefonlara Dört Yıl Güncelleme Desteği

Android Telefonlara Dört Yıl Güncelleme Desteği

Google yapılan açıklamada “İleriye dönük tüm yeni Qualcomm mobil platformları, 4 Android işletim sistemi sürümünü ve 4 yıllık güvenlik güncellemelerini destekleyecek. Tüm Qualcomm müşterileri, hem yükseltme hem de lansman maliyetlerini daha da düşürmek için bu kararlılıktan yararlanabilecek ve artık cihazları daha uzun süre güncel kalacak.” ifadelerine yer verildi.

Anlaşma ile Android sürümlerinin dağıtım şeklinde de önemli değişiklikler yaşanacak. Şirket Project Treble kapsamında yapılacak değişikliklere dair, “Aynı işletim sistem yazılımını birden fazla Qualcomm yonga setinde kullanacağız. Bu, Qualcomm’un mobil platformlarında desteklemesi gereken işletim sistemi kombinasyonlarının sayısını önemli ölçüde azaltacak ve daha düşük mühendislik, geliştirme ve dağıtım maliyetleri sağlayacak” açıklamasında bulundu.

Akıllı telefonların güvenlik güncelleştirmelerine erişimi bu cihazların kullanım ömrünü büyük ölçüde artırıyor. Dolayısıyla yapılan anlaşma Android modellerin ömrünü de uzatmış olacaktır.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum