Yatırım yapmaya başla!

Google Android için Tek Dokunuş ile Çalışacak Acil Durum Servisi Geliştiriyor

Google’ın dev işletim sistemi Android’e kullanıcılar için hayati anlamda bir özellik geliştiriyor. Sunulacak acil durum servisi ile kullanıcılar tüm bilgilerini tek tuş ile yollayabilecek.
Google Android için Tek Dokunuş ile Çalışacak Acil Durum Servisi Geliştiriyor

Günümüzde acil durumlarda iletişim hayati önem taşıyor. Yangın, doğal afet, sağlık sorunu gibi hayati önem taşıyan olaylar sırasında kullanıcıların yardım ekiplerine en hızlı şekilde ulaşması gerekiyor. Bu ulaşım esnasında karşı taraftan yardım almak adına çeşitli bilgileri vermek gerekiyor. Tabi bu da ekstra zaman kaybı anlamına geliyor. Hayati öneme sahip acil durum çağrılarında saniyelerin bile önemi olduğu aşikar.

Android işletim sistemi günümüzde milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılıyor. Bugün itibariyle Apple kullanıcılar haricindeki neredeyse tüm akıllı telefon kullanıcıları Android işletim sistemine sahip. Bu durum Google’ın acil durumlar için geliştirmekte özelliği çok daha önemli hale getiriyor. Yeni özellik ile yardım ekiplerine tek bir dokunuş ile bilgilendirme yapmak mümkün olacak.

Tek Tuş ile Acil Yardım Talebi

Tek Tuş ile Acil Yardım Talebi

Google’ın geliştirmekte olduğu acil durum çağrısı özelliği hiç kuşkusuz kullanıcıları memnun edecektir Geliştirilen yeni sistemde üç adet acil durum seçeneğine yer verilmiş. Bu seçenekler arasında sağlık, polis ve itfaiyeye yer verilmiş. Sistemin nasıl çalışacağına değinecek olursak, kullanıcılar 911’i arayacaklar ve ihtiyaçları olan en uygun yardım seçeneğine yönelecekler.

Burada Google Asistan uygulamasına da büyük iş düşüyor. Android kullanıcıları Google Asistan’a verecekleri sesli komutlar ile bu işlemi çok daha hızlı ve etkin şekilde yapabilecek. Asistan uygulaması sesli komut sonrası kullanıcılara ne istediğini soracak. Kullanıcılar ise istedikleri hizmeti sesli bir şekilde belirterek Asistan’dan doğrudan yardım alabilecek. Bununla beraber daha önceden tanımlanmış olan iletişim bilgilerini acil yardım ekiplerine tek bir tuş ile vermek mümkün olacak.

Şüphesiz bu durum hararetli bir konuşma esnasında karşı tarafa yanlış ya da eksik bilgilerin gitmesinin önüne geçecektir. Üstelik konuşma bozukluğu olan kişilerin kendini doğru şekilde anlatabilmesi için de büyük avantaj sağlayacak. Google acil yardım üzerine kurulu yeni sistemini ilk olarak kendi geliştirdiği Pixel modellerinde kullanıma sunacak. İlerleyen günlerde ise diğer akıllı telefon modellerinde bu özelliğin yer alması bekleniyor.

Avrupa Ülkeleri için Yeni Ekran Geliyor

Avrupa Ülkeleri için Yeni Ekran Geliyor

Google’ın Android kullanıcıları için sunmak üzere olduğu bir özellik daha ortaya çıktı. Şirket 2020 yılının ilk aylarından itibaren Avrupa Birliği’ndeki Android kullanıcıları için yeni bir ekran hazırladığı öğrenildi. Geliştirilen ekran ile ana ekrandaki arama kutusunun varsayılan arama motoru olması planlanıyor. Bununla beraber Chrome tarayıcısının da varsayılan arama motorunun yine buradan ayarlanması düşünülüyor.

Google arama motoru sağlayıcılardan teklif alacak ve en yüksek üç teklifi veren şirkete burada yer vermiş olacak. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Avrupa Birliği, Google’a tekelci davranması nedeniyle 5 milyar dolarlık astronomik bir ceza vermişti.

Yazılım devi daha önce buradaki ekrana ve Chrome tarayıcısına kendi arama motorunu entegre etmek istediği biliniyor. Ancak Avrupa Komisyonu bu hareketi kabul etmemişti. Yeni sisteme dair yapılan duyuruda arama motoru sağlayıcıların 13 Eylül 2019 tarihine kadar şirkete başvuru yapması isteniyor. Yapılan başvurular sonrası 31 Ekim 2019’da ise arama ekranında yer alacak servis sağlayıcılarının belirlenmesi planlanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum