Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Google’ın Android Sürümlerinin Dağıtımındaki Sıkıntısı Devam Ediyor

Google geçtiğimiz günlerde Android 10’u yayınlanmasına rağmen bir önceki işletim sistemi Android 9’un kullanım oranı halen beklenen seviyede değil.
Google’ın Android Sürümlerinin Dağıtımındaki Sıkıntısı Devam Ediyor
Yorum

Yazılım devi Google, Android işletim sisteminin geliştiricisi ve her yıl yayınladığı yeni sürümler ile milyonlarca kullanıcıya ulaşıyor. Apple haricindeki akıllı telefon üreticilerinin büyük bölümü Android işletim sistemini kullanıyor ve kendi arayüzlerini geliştiriyor. Android açık tabanlı olması nedeniyle hem üreticilere hem de kullanıcılara büyük bir özgürlük imkanı sağlıyor. Ancak işletim sisteminin en yeni sürümlerinin kullanım oranı konusunda uzun yıllardan beri süregelen sorunları devam ediyor.

Google geçtiğimiz günlerde en yeni işletim sistemi olan Android 10’u duyurdu ve kendi akıllı telefonu Pixel modelleri için dağıtımına başladı. Yeni sürüm Samsung, Huawei, LG gibi üreticiler tarafından beta sürecine alındı ve yakın zamanda kullanıcılara dağıtılmaya hazırlanıyor. Ancak bir önceki işletim sistemi Android Pie’ın kullanım oranı halen istenen seviyede değil. Kullanıcı sayısındaki artış dikkat çekmesine rağmen iOS verilerine göre çok düşük olduğu görülüyor.

Android Pie Kullanım Oranı Açıklandı

Android Pie Kullanım Oranı Açıklandı

Yapılan çalışma Android Pie işletim sisteminin ulaştığı son kullanım oranını gözler önüne serdi. Daha eski Android sürümlerine göre Google’ın daha hızlı olduğu görülüyor. Yine de kullanım oranının halen yeterli olmadığı söylenebilir. Hazırlanan rapora göre Android Pie kullanıcıları tüm ekosistemde yüzde 22.6 oranında yer tutuyor. Geçtiğimiz yıllarda Android 7’den Android 8’e geçiş hızına göre iki kat daha iyi performans elde edildi.

Ancak Apple’ın iOS sürümlerini dağıtması ile karşılaştırma yapıldığında Google’ın halen rakibinden epey geride olduğunu söyleyebiliriz. Geçtiğimiz günlerde iOS 13 işletim sistemi Apple tarafından yayınlandı ve kısa sürede kullanım oranı yüzde 50’lere ulaştı. Apple bu orana sadece bir ay gibi kısa bir sürede ulaştı. Google’ın bir yıldan fazla zaman geçmesine rağmen Apple’ın yarı oranında kalması düşündürücü.

Google duyurusunda Android Pie’ın yayılmasında Project Treble teknolojisinden yararlandığını ve bu anlamda iyi yönde katkı aldığını belirtiyor. Bu teknoloji sayesinde Android daha modüler hale geliyor ve güncellemeler daha kolay bir şekilde dağıtılıyor. Araştırma grafiksel veri olarak döküldüğünde Android Pie’ın kendisinden önceki sürümlere göre daha hızlı yayıldığı net olarak görülüyor.

Android 10 ile Süre Daha da Kısalacak

Android 10 ile Süre Daha da Kısalacak

Google’ın geçtiğimiz günlerde yayınladığı en güncel işletim sistemi olan Android 10 ile beraber bu süreyi daha da aşağı çekmesi bekleniyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz günlerde Samsung, kısa bir süre önce akıllı telefonları için Android 10 beta sürümünü yayınlamıştı. Üreticilerin geçmiş yıllara göre daha hızlı davranacağını düşünürken Android 10’un daha hızlı kullanıcılara ulaşacağını söyleyebiliriz.

Dağıtım hızındaki yükseliş memnun edici olmasına rağmen Google’ın rakibi olan Apple’a bu alanda yetişmesi pek mümkün görünmüyor. Apple sadece kendi üretmiş olduğu telefonlara iOS desteğini sunuyor. Google’ın Android işletim sistemi için pek çok akıllı telefon üreticisi müşterisi konumunda. Samsung, Huawei, LG, Xiaomi, Oppo, OnePlus gibi pek çok teknoloji devi Google’ın yayınladığı Android işletim sistemini kendilerine göre özelleştiriyor. Bu da sürecin epey uzamasına neden oluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu