Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Google Android Q Sürümünde Çoklu Pencere Kullanımını Bir Üst Boyuta Taşıyor!

Google’ın önümüzdeki yıl kullanıma sunması beklenen Android Q sürümüne gelecek olan Multi Resume özelliği ile çoklu pencere kullanımı yeni bir boyut kazanacak.
Google Android Q Sürümünde Çoklu Pencere Kullanımını Bir Üst Boyuta Taşıyor!
Yorum

Yazılım devi Google, popüler mobil işletim sistemi Android’e yeni özellikler kazandırırken bir yandan da geleceğin sürümleriyle ilgili çalışmalar yapıyor. Şirket geçtiğimiz günlerde Android uygulamalarının kullanım esnasında güncellenmesine olanak sağlayan yeniliğini duyurmuştu. Ayrıca yakın gelecekte beklenen katlanabilir telefonlara özel Android sürümü geliştireceğini duyuran Google, önümüzdeki dönemin planlarını da yapmaya başlamış.

Bilindiği üzere şirket son olarak Android Pie sürümünü kullanıma sunmaya başladı. Bir sonraki işletim sistemi olan Android Q ile ilgili yeni sızıntılar gelmeye başladı bile. Google bilindiği üzere Android Nougat ile ilk kez Çoklu Pencere özelliğini kullanıma sunmuştu. Bu özellik Android Q ile bambaşka bir boyuta taşınacak.

Çoklu Pencere Özelliği Bir Üst Boyuta Geçiyor

Çoklu Pencere Özelliği Bir Üst Boyuta Geçiyor

Google’ın önümüzdeki yıl milyonlarca mobil kullanıcısına Android Q sürümünü yayınlaması bekleniyor. Yeni sürümdeki dikkat çeken özelliklerden birisi ise Multi Resume özelliği. Söz konusu özellik ile kullanıcılar aynı anda iki farklı uygulamayı kullanabilecekler. Halihazırdaki Çoklu Pencere özelliğini kullanan kullanıcılar, bir ekranda işlem yaparken diğer ekranın donduğunu fark edeceklerdir.

Android Q ile kullanıma sunulacak Multi Resume özelliğinde ise birden fazla açılan pencerelerin hepsine aynı anda işlem yapılabilecek. Yeni özellik özellikle büyük ekranlı modeller kullanan kullanıcılar için çok daha iyi bir deneyim sunacaktır.

Özellik Android Pie için Kullanıma Sunulabilir

Özellik Android Pie için Kullanıma Sunulabilir

Google’ın Android Q sürümünü ne zaman yayınlayacağı ile ilgili net bir açıklama yapmış değil. Ancak tahminler önümüzdeki yıl içerisinde yeni sürümün tanıtılması yönünde. Ancak bazı raporlara göre Multi Resume özelliğinin Android Pie kullanıcılarına sunulması ihtimal dahilinde.

Tabi şunu da belirtelim bu özelliğin kullanılması için sadece Android’in güncellenmesi yetmiyor. Play Store’da yer alan uygulamaların da Multi Resume özelliğini desteklemesi gerekecek. Tabi Google’ın söz konusu özelliği yayınlamasıyla beraber, uygulama geliştiriciler yayınlayacakları güncellemeler ile gerekli desteği vereceklerdir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu