Yatırım yapmaya başla!

Google Android Mağazasından Kaldırdığı Casus Yazılım İçeren Uygulamalara Dair Açıklama Yaptı

Google geçtiğimiz günlerde Play Store’dan kaldırdığı Çin merkezli uygulmalara dair açıklama yayınladı.
Google Android Mağazasından Kaldırdığı Casus Yazılım İçeren Uygulamalara Dair Açıklama Yaptı

Yazılım devi Google teknolojinin pek çok farklı alanında öncü şirketlerden biri olarak faaliyet gösteriyor. Akıllı telefonlar için Android işletim sistemini geliştiren şirket, kullanıcıların güvenliğini sağlamak anda pek çok adım atıyor.

Günümüzde Android işletim sistemi milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor. Dolayısıyla bu ekosistem binlerce uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Bu uygulamalardan bazıları ise kullanıcı güvenliği için tehdit oluşturacak yazılımları bünyesinde barındırabiliyor. Geçtiğimiz günlerde casus yazılım içeren bir uygulama Google tarafından Android tarafından kaldırılmıştı.

Çin merkezli geliştiriciler tarafından Play Store’da yayınlanan uygulamanın 100 milyonu aşkın kişiyi etkilediği belirtiliyor. Google uygulamanın kaldırılması sonrası konuyla ilgili detaylı açıklamalarda bulundu. Açıklamada kaldırılan uygulamanın Play Store politikalarını ihlal ettiğinin altı çizildi.

Google’dan Ayrıntılı Açıklama

Google’dan Ayrıntılı Açıklama

Google geçtiğimiz günlerde Play Store’dan Remove China Apps adlı bir uygulamayı kaldırmıştı. Uygulama Hindistanlı bir şirket tarafından geliştirilmiş ve Çinli geliştiricilerin uygulamalarının cihazlardan kaldırılmasını sağlıyor.

Şirket kaldırılma sebebine dair yaptığı açıklamada, “Yakın zamanda, doğrulanabilir bir güvenlik hizmetinin parçası olmadan kullanıcıları üçüncü taraf uygulamalarını kaldırmaya, devre dışı bırakmaya veya cihaz ayarlarını, özelliklerini değiştirmeye teşvik ederek politikaları ihlal eden bir dizi uygulamayı askıya aldık. Bu, geliştiricilerin tasarım ve yeniliğe dayalı olarak başarılı olabileceği sağlıklı ve rekabetçi bir ortam sağlamak için tasarlanmış uzun zamandır devam eden bir kural” ifadelerine yer verdi.

Android mağazasındaki rekabet ortamının korunmasının önemli olduğunun altını çizen Google, “Uygulamaların diğer uygulamaları hedeflemesine izin vermek, geliştirici ve tüketici topluluğumuzun çıkarlarına uygun olmadığına inandığımız davranışlara yol açabilir. Bu politikayı, tıpkı burada yaptığımız gibi, geçmişte de birçok ülkede diğer uygulamalara karşı uyguladık.” açıklamasını yaptı. Söz konusu uygulama özellikle Hindistan ile Çin arasındaki Himalaya sınır anlaşmazlığının sonucu olarak geliştirilmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum