Yatırım yapmaya başla!

Google, Android Uygulamalarının Kullanıcılar Üzerindeki Etkisini Takip Ediyor

Teknoloji şirketi Google, Android uygulamalarının kullanıcılar üzerindeki etkileşimini özel bir program ile takip ediyor.
Google, Android Uygulamalarının Kullanıcılar Üzerindeki Etkisini Takip Ediyor

ABD’li teknoloji şirketi Google, dünyanın önde gelen firmaları arasında yer alıyor. Akıllı telefonlar için Android işletim sistemini geliştiren şirket, bu yolla milyonlarca kullanıcıya hizmet sağlıyor.

Yazılım devi sunduğu deneyimi iyileştirmek adına Android sürümlerinde birbirinden iddialı özellikler geliştiriyor. Android ekosistemi Google ile alakası olmayan çok sayıda uygulamaya ev sahipliği yapıyor. Play Store’da yer alan bu uygulamalar ihtiyaç doğrultusunda kullanıcılar tarafından indiriliyor.

Bu uygulamaların kullanıcı tarafında nasıl karşılık bulduğu ise Google tarafından ilginç bir yöntem ile takip ediyor. Şirket bunun için Android Lockbox adlı bir program geliştirdi. Program sayesinde Google çalışanları Android tarafında popüler olan uygulamaların kullanıcılar üzerindeki etkileşimini görebiliyor.

Google’dan İlginç Takip Sistemi

Google’dan İlginç Takip Sistemi

Google’ın bu projesi ile şirket çalışanlarının hassas bilgilere görmesine imkan tanıdığı belirtiliyor. Kullanıcıların uygulamaları hangi sıklıkta atıkları ya da ne kadar kullandıklarını görmek mümkün oluyor. Kaynaklara göre Google’ın mail servisi Gmail’e rakip olan uygulamaların ya da Facebook, Instagram gibi platformlar bu şekile takip ediliyor. Google’ın ayrıca TikTok’a rakip olarak geliştirdiği Shorts adlı bir uygulama üzerinde çalıştığı gelen bilgiler arasında.

Yazılım devi son dönemde Apple ile beraber tekelci davrandığı suçlaması ile karşı karşıya. Önümüzdeki günlerde Google CEO’su Sundar Pichai, kongrede konuyla ilgili ifade verecek. İlerleyen günlerde ABD Adalet Bakanlığı’nın da Google aleyhine antitröst davası açabileceği konuşuluyor. Araştırmalar sırasında Android ile alakalı haksız rekabete yol açan bilgilerin ortaya çıkması Google için iyi olmayacaktır.

Android Lockbox’ın kullanıcılardan yararlı bilgiler topladığı belirtiliyor. Kullanıcıların bunun için veri paylaşımı talebini kabul etmesi gerekiyor. Ancak bazı kaynaklara göre Google’ın rekabette kendisine avantaj sağlayacak verileri de topladığı belirtiliyor. Yazılım devi kendisine ait olmayan uygulamalara erişiminin olduğunu kabul ediyor. Ancak şirket bu programın herkesin erişimine açık olduğunun altını çiziyor. Bununla beraber insanların nasıl hareket ettiğine dair bilgilerin toplanmadığı vurgulanıyor.

Toplanan verilerin anonim olduğu ve özel verilerin ayıklanmadığı belirtiliyor. Bu konuyla ilgili açıklamalarda bulunan bir şirket sözcüsü, “2014’ten bu yana, Android Uygulama Kullanım Verileri API’sı, hizmetleri analiz etmek ve iyileştirmek için Android OEM’leri veya kullanıcıları tarafından uygulama kullanımıyla ilgili temel verilere erişmek üzere yetkilendirilmiş Google ve Android geliştiricileri tarafından kullanılmaktadır.” diye konuştu.

Sözcü uygulamaların kullanım bilgilerinin sadece Android Lockbox ile elde edildiğini ve Play Store deneyimini iyileştirmek için kullanıldığını söylüyor. Bununla ilgili konuşan yetkili, “API, uygulama içi etkinlik hakkında herhangi bir bilgi almaz ve bu verileri topladığımız kullanıcılar tarafından ifşa edilir ve kullanıcılar tarafından kontrol edilebilir.” açıklamasını yaptı.

ESET Android Kullanıcılarını Uyardı

ESET Android Kullanıcılarını Uyardı

Bu gelişmeler yaşanırken güvenlik şirketi ESET, Android kullanıcılarını ilgilendiren önemli bir araştırmaya imza attı. Yapılan çalışmada Welcome Chat adlı bir sohbet uygulamasının içerisinde zararlı yazılım tespit edildi. BadPatch adlı yazılım kullanıcı verilerine izinsiz erişim sağlıyor ve internet ortamında paylaşıyor. ESET araştırmacısı Lukas Stefanko bu uygulamanın Play Store’da hiçbir zaman yer almadığının altını çiziyor.

APK dosyası ile üçüncü kaynak platformlarda dolaşan bu uygulama indirildiğinde kullanıcıların özel mesajlarına, dosyalarına erişim sağlanabiliyor. Ayrıca belirli izinler talep edilerek bu kişilerin ses kaydı konum bilgileri toplanabiliyor. Stefanko kullanıcıları Play Store haricinde bir kaynaktan uygulama indirmemeleri konusunda uyarıyor.

Araştırmayla ilgili açıklamalarda bulunan ESET yetkilisi, “Güvenilir finans kuruluşları ya da var olan güvenlik sağlayıcısı gibi güvenli kaynaklar haricinde kullanıcıların, resmi Google Play Store dışındaki bir kaynaktan uygulama indirmemelerini tavsiye ediyoruz. Buna ek olarak kullanıcılar, uygulamaların hangi izinleri istediğine dikkat etmeli ve işlevinin ötesinde izin isteyen uygulamalardan şüphelenmeli. En temel güvenlik önlemi olarak ise mobil cihazlarında bilinen bir güvenlik uygulaması bulundurmalı.” diye konuştu.

Android mobil işletim sistemi pazarında yüzde 74 gibi rakibi iOS2A karşı ezici bir üstünlüğe sahip. Dolayısıyla Android ekosisteminde ortaya çıkan zararlı yazılımlar çok büyük bir kitleyi tehdit ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum