Yatırım yapmaya başla!

Google, Android İşletim Sistemine Çağrıları Kaydetme Özelliğini Geri Getiriyor

Google’ın eski Android sürümlerinde sonlandırdığı çağrı kaydetme özelliğini geri getireceği ortaya çıktı.
Google, Android İşletim Sistemine Çağrıları Kaydetme Özelliğini Geri Getiriyor

Yazılım devi Google son yıllarda Android işletim sistemleri ile akıllı telefon pazarının büyük bölümüne destek sağlıyor. Şirket geçtiğimiz aylarda son olarak Android 10’u yayınladı ve akıllı telefon üreticilerine sundu. Android ekosisteminde yeni özellikler dikkat çekerken, Google bazı araçları ise sonlandırma kararı alıyor. Bunlardan birisi ise görüşmelerde kayıt alma özelliği olmuştu.

Yazılım devi Android Oreo sürümünden bu yana çağrı kaydetme özelliğine yer vermiyor. XDA Geliştiricileri tarafından ortaya çıkarılan son kaynak kodlarında ise bu özelliğin geri geleceğine dair işaretler yer alıyor. Google üzerinde çalıştığı bu özelliği hayata geçirirse çağrı kaydetme özelliği yeniden kullanıcılara sunulabilir.

Telefon Uygulaması Çağrıları Kayıt Altına Alacak

Telefon Uygulaması Çağrıları Kayıt Altına Alacak

Google’ın geçmiş sürümlerde bu özelliğin fişini çekmesi ile beraber pek çok kullanıcı üçüncü parti uygulamalara yöneldi. Tabi bu da veri gizliliği açısından şüpheli durumlar oluşturabiliyor. Üçüncü parti bir ses kaydetme uygulamasının görüşmeye erişim sağlaması, bu verilerin sızdırılmasına neden olabilir. Google ise bu durumu önlemek adına çağrı kaydetme ihtiyacını kendisi karşılamaya hazırlanıyor.

Uygulama geliştiriciler Google’ın kendi akıllı telefonu Pixel 4’ün son sürüm kaynak kodlarında çağrı kaydetme özelliğine dair işaretlere rastladı.Bu özellik sadece Google’ın kendi telefonlarına mı gelir yoksa tüm Android cihazlar için mi sunulur henüz bilinmiyor. Ancak yazılım devinin kayıt özelliğini test ettiği net bir şekilde görülüyor.

Google’ın bu özelliği bir sonraki işletim sistemi olan Android 11’de sunduğunu da görebiliriz. Ya da mevcut Android 10 sürümü için güncelleme olarak geldiğini görebiliriz. Şirketin sıradaki Android sürümü üzerinde çalışmalar yaptığı biliniyor. Geçtiğimiz günlerde gelecek işletim sistemine dair uzun videolar çeken kullanıcılar için boyut sınırlamasının kalkacağı ortaya çıkmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum