Yatırım yapmaya başla!

Google Mobil İşletim Sistemi Android için Gizlilik ve Güvenlik Raporu Hazırladı

Google hazırladığı rapor ile popüler işletim sistemi Android’in her geçen gün daha güvenli bir platform haline geldiğini vurguladı.
Google Mobil İşletim Sistemi Android için Gizlilik ve Güvenlik Raporu Hazırladı

Yazılım devi Google, geliştirmiş olduğu Android işletim sistemini iPhone ve iPad’ler hariç tüm akıllı cihazlara sunuyor. Milyonlarca kullanıcıya ulaşan Android işletim sisteminin güvenlik seviyesi şirket için büyük önem teşkil ediyor. Google, Android’in gelmiş olduğu güvenlik seviyesiyle ilgili bilgilendirmelere yer veren yeni bir rapor yayınladı.

Raporda geçmişten bugüne Play Store’daki zararlı uygulamaların azaldığına dikkat çekiliyor. Uygulama mağazasında her ne kadar zararlı yazılım ve sahte uygulamaya rastlansa da, şirket Android ekosisteminin kullanıcılar adına daha güvenli bir platform olduğunu iddia ediyor. Saldırganların adeta kol gezdiği platformda, Google yıl içerisinde 50 milyardan fazla uygulamayı taradığını açıkladı.

Google: Zararlı Uygulamalar Azaldı

Google: Zararlı Uygulamalar Azaldı

Google’ın hazırladığı Android raporunda, 2017 ve 2018 yılı verilerine göre bir derleme yapılmış. Rapora göre 2017 yılında zararlı yazılımların oranı yüzde 0,02 olarak açıklanırken, geçtiğimiz yılda bu oranın 0,04’e yükseldiği belirtiliyor. Ancak buradaki artışın, tıklama sahtekarlığı rakamlarından kaynaklandığı ifade edilirken, zararlı potansiyele sahip yazılımların oranının yıl içinde yüzde 31 azaldığı açıklandı.

Şirket bu rakamlar ışığında Android platformunun geçmiş yıllara nazaran çok daha güvenli hale geldiğini belirtiyor. Raporda şirketin 2 yıl önce Play Store’un güvenliği adına geliştirdiği yapay zeka tabanlı Google Play Protect’in, günde 50 milyondan fazla uygulama üzerinde çalıştığı ve muhtemel güvenlik açıklarına karşı mücadele halinde olduğuna yer verildi.

Tehlikeli Yazılımların Sık Görüldüğü Ülkeler

Tehlikeli Yazılımların Sık Görüldüğü Ülkeler

Güvenlik ve gizlilik raporunda, Play Store’da saptanan zararlı yazılımların büyük bölümünün ABD, Brezilya ve Meksika’da görüldüğü açıklandı. Özellikle siber korsanların sahte tıklama yoluyla haksız kazanç elde ettiği belirtilirken, Google’ın ve reklam veren pek çok şirketin bu durumdan zararlı çıktığına raporda yer verilmiş.

Google Play Protect’in yapay zeka kabiliyetinin arttığına yer verilen raporda, Play Store’a üçüncü kaynaklar yoluyla yüklenen yaklaşık 1.6 milyar zararlı yazılımın bu sayede tespit edildiği ve engellendiği belirtildi. Sayısız uygulamaya ev sahipliği yapan Play Store’da çok sayıda zararlı yazılıma rastlandığı bir gerçek. Google her ne kadar mağazasının daha güvenli olduğunu belirtse de, güvenlik önlemlerini aşan çok sayıda zararlı yazılım olduğu bilinmekte. Bu yazılımların pek çoğu milyonlarca kullanıcı tarafından indirilmekte ve kişisel veriler için büyük risk oluşturmakta.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum