Yatırım yapmaya başla!

Google, Android için CommonHealth Adlı Sağlık Kayıt Hizmeti Başlatıyor

Yazılım devi Google, kullanıcıların sağlık kayıtlarının tutulacağı CommonHealth adı verilen yeni bir hizmet başlatmaya hazırlanıyor.
Google, Android için CommonHealth Adlı Sağlık Kayıt Hizmeti Başlatıyor

Günümüzde akıllı telefonlar hemen herkesin hemen herkesin hayatının vazgeçilmez bir parçası haline gelmiş durumda. Teknolojinin gelişmesi ile beraber günlük hayata dair pek çok uygulamanın bu cihazlar aracılığı ile kullanılmaya başlandığına tanık oluyoruz. Google geliştiricisi olduğu Android kullanıcıları için sürekli yeni özellikler ve uygulamalar başlatmaya devam ediyor. Gelen son habere göre yazılım evi sağlık alanında yeni bir projeyi hayata geçirmeyi planlıyor.

CommonHealth adını verdiği sağlık kayıt programı ile kullanıcıların bu alandaki verileri Android uygulaması depolanacak. Google bu programın başlatılması için UCSF, Sage Bionetworks ve çeşitli ortaklar ile iş birliği yapıyor. Benzer bir proje aslında Apple kullanıcıları tarafından kullanılmakta. Apple Sağlık Kayıtları adı altında teknoloji devinin geliştirmiş olduğu bir hizmet mevcut. Bu hizmetin bir benzeri ise Android platformuna geliyor.

Google’dan Yeni Sağlık Hizmeti

Google’dan Yeni Sağlık Hizmeti

Gelişen teknoloji ile beraber sağlık sektörünün de mobil uygulamalar aracılığı ile hizmet vermeye başladığını söyleyebiliriz. Apple’dan sonra Google’da kullanıcıların sağlık verilerinin depolanacağı yeni bir kayıt sistemi başlatıyor. Yazılım devi CommonHealth adını verdiği hizmetini önümüzdeki yıl içerisine hayata geçirmeyi planlıyor. Bu hizmet ile kullanıcıların sağlık kayıtları kolayca paylaşılabilecek ve pek çok alanda tasarruf sağlanacak.

CommonHealth projesinin başındaki isim JP Pollak yeni hizmetleri ile ilgili yaptığı açıklamasında “Apple, hastalara sağlık bilgilerine erişimlerini sağlayarak gerçek liderliği gösterdi ve sektörü ileriye taşıdı. Şimdiyse CommonHealth, sağlık kayıtlarına kolay bir şekilde elektronik erişimden yararlanabilecek kişi sayısını önemli ölçüde artırıyor.” ifadelerine yer verdi.

Özellikle ABD’de sağlık alanında yapılan harcamalar her geçen gün artmaya devam ediyor. Yapılan işlemlerin dijital kayıtlar altında tutulacak olması hem sağlık hem de ekonomik anlamda tasarruf edilmesini sağlayacak.

Güvenlik İhlaline Karşı Önlem Alınacak

Güvenlik İhlaline Karşı Önlem Alınacak

ABD genelinde milyonlarca vatandaşın sağlık verilerinin tutulacağı bir platform için akıllara ilk olarak veri güvenliği sorusu geliyor. CommonHealth’in ortakları ise böyle bir zafiyetin yaşanmaması adına her türlü önlemi alacaklarını belirtiyor. Toplanan sağlık verilerinin daha sonraki hastalara yönelik verilecek hizmetlerin geliştirilmesinde de kullanılması planlanıyor. Bilindiği üzere günümüzde vatandaşlara yönelik ek tahliller ve gereksiz süreçler yaşatılabiliyor.

Burada daha önce alınmış sağlık hizmetine dair herhangi bir kaydın tutulmamış olması başlıca sorun. ABD’de sağlık sektörüne yıla 200 milyar dolar harcanıyor. Sağlık kayıt hizmetinin Android ve iOS platformlarından verilecek olması bu anlamda tasarruf edilmesini sağlayacaktır.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum