Yatırım yapmaya başla!

Google, Android 11’de Kullanıcıların Play Store Harici Bir Kaynaktan Uygulama İndirmesini İstemiyor

Google, Android 11’de kullanıcıların üçüncü kaynak sitelerden APK ile uygulama indirmesini zorlaştıracak.
Google, Android 11’de Kullanıcıların Play Store Harici Bir Kaynaktan Uygulama İndirmesini İstemiyor

Yazılım devi Google pek çok dijital servis ile milyonlarca kişiye hizmet sağlıyor. Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan Google, mobil işletim sistemi, Android’in de geliştiricisi konumunda. Açık kaynak kodlu olarak geliştirilen işletim sistemi, akıllı telefon üreticileri tarafından özelleştiriliyor. Şu sıralar Google yeni işletim sistemi Android 11 üzerinde çalışıyor. Şirket geçtiğimiz günlerde Android 11’in beta sürümünün tanıtımını erteleme kararı almıştı.

Bu kararın alınmasında sebeb olarak dünyayı etkisi altına alan Corona virüsü gösterilmişti. Android 11 ile beraber pek çok yeni özelliğin kullanıcılara sunulması bekleniyor. Bu özelliklerden birisi daha ortaya çıktı. Google kullanıcı güvenliğini sağlamak adına uygulamaların üçüncü parti kaynaklardan indirilmesini daha zor bir hale getirmeyi planlıyor.

Android 11’e Güvenliği Artıracak Yenilik

Android 11’e Güvenliği Artıracak Yenilik

Android ekosisteminde sayısız uygulama bulunuyor. Kullanıcılar bu uygulamaların büyük bölümünü Google’ın kendi mağazası olan Play Store üzerinden cihazlarına indiriyor. Google burada yayınlanan uygulamaları belirli bir süzgeçten geçiriyor ve kullanıcıları olabildiğince zararlı yazılımlardan uzak tutmayı amaçlıyor. Ancak internet ortamında üçüncü parti kaynaklar üzerinden APK dosyası olarak Android uygulamalarını indirmek mümkün.

Bu uygulamaların Play Store’daki muadillerine göre aynı güvenlik seviyesine sahip olduğunu söylemek mümkün değil. Hackerlar tarafından uygulamaların içerisine yerleştirilen zararlı yazılımlar sayesinde kullanıcıların kişisel bilgileri ele geçirilebiliyor ya da izinsiz takip yapılabiliyor. Google önümüzdeki aylarda yayınlayacağı Android 11 ile üçüncü parti kaynaklardan uygulama indirilmesini daha da zorlaştırmayı planlıyor.

Telefonlar Üçüncü Parti Uygulamalara Karşı Korunacak

Telefonlar Üçüncü Parti Uygulamalara Karşı Korunacak

Android 11 üzerinde çalışmalar yapan geliştiriciler dış kaynaklardan uygulama indirmenin zorlaştırıldığını tespit ettiler. APK ile dosya indirmek isteyen kullanıcılar Google tarafından uyarılacak ve izin vermeleri istenecek. Kullanıcılar bu izni verse bile indirme önce durdurulacak ve yükleyiciyi yeniden başlatmak gerekecek.

İncelemede bulunan geliştiriciler bu durumun bir hatadan kaynaklandığını düşündü. Google ise bu durumun bir hata olmadığını ve alınan karar doğrultusunda geliştirildiğini açıkladı. Yazılım devi APK olarak yüklenen uygulamaların cihaz dosyalarına erişimini zorlaştıracağının altını çiziyor.

Şirket Android kullanıcılarının Play Store haricinde bir kaynak üzerinden uygulama yüklemesini oldukça zor bir hale getirecek. Bu da Google’ın kendi mağazasının öne çıkarılmasını sağlayacaktır. Android 11’in yaz aylarının sonlarına doğru ilk etapta Pixel serisi telefonlarda kullanıma sunulması bekleniyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum