Yatırım yapmaya başla!

Google, Android 10’un Yayılma Hızında Önceki Sürümleri Geride Bıraktığını Açıkladı

Google’ın son geliştirdiği işletim sistemi Android 10, önceki sürümlerden çok daha hızlı dağıtıldı.
Google, Android 10’un Yayılma Hızında Önceki Sürümleri Geride Bıraktığını Açıkladı

Dünyanın önde gelen teknoloji ve yazılım devlerinden Google, akıllı telefonlar için Android işletim sistemini geliştiriyor. Şirket her yıl yeni bir sürüm tanıtıyor ve diğer üreticiler tarafından kendi telefonlarına uyumlu hale getiriliyor. Android işletim sistemi açık kaynak kodlu bir yapıya sahip ve Samsung, Huawei, Xiaomi gibi üreticiler kendi arayüzlerini geliştiriyor. Tabi bu geliştirme süreci yeni sürümlerin kullanıcılara ulaşmasını zor bir hale getirebiliyor.

Apple tarafında iOS sürümlerinin çok daha hızlı bir şekilde iPhone ve iPad kullanıcılarına ulaştığına tanı oluyoruz. Google son dönemde Android’in yayılma hızının arttığını belirtiyor. Şirketin araştırması son sürüm Android 10’un bugüne kadar görülmemiş bir hız ile dağıtıldığını ortaya koydu. Son rakamlar Android 10’un toplam kullanıcı sayısının 400 milyonu geçtiğini gösteriyor.

Google’dan Android 10 Açıklaması

Google’dan Android 10 Açıklaması

Google geçtiğimiz yılın Ağustos ayında Android 10’u kendi akıllı telefonu Pixel modelleri için kullanıma sunmuştu. Sonrasında ise Samsung, Huawei, Xiaomi gibi önde gelen akıllı telefon üreticileri bu sürümü amiral gemileri başta olmak üzere diğer telefonlarında kullanıma sunmaya başlamıştı. Daha önce yapılan açıklamalarda Android 10’un 5 ay gibi kısa bir süre içerisinde 100 milyon kullanıcıya ulaştığı belirtilmişti.

Yazılım devi aradan geçen zaman içerisinde bu araştırmayı tekrar yaptı ve toplam sayının dört katına çıktığını ortaya koydu. Rapora göre dünya genelinde Android 10 kullanıcısı toplamda 400 milyonu geçti. Yeni işletim sistemi bir önceki sürüm Android 9’dan yüzde 28 oranında daha hızlı bir şekilde dağıtıldı. Android 9’un 100 milyon kullanıcı sayısına ulaşması 7 ay sürmüştü.

Google araştırmaya dair yaptığı açıklamada, “Android’in daha fazla kullanılmasından dolayı heyecan duyuyoruz ve güncellemeleri daha önce yayımlamak adına orijinal ürün üreticilerimizin ve yonga seti tedarikçilerimizin (ortaklarımızın) bizimle yakın iş birliği yapmalarından dolayı minnettarız.” ifadelerine yer verdi.

Google’dan Yeni Rekor

Google'dan Yeni Rekor

Bu araştırma ile Google’ın Android 10 ile yeni bir rekora imza attığı görülüyor. Dağıtım hızı yüksek olmasına rağmen toplam Android ekosistemine Android 10’un beklenen yaygınlığa ulaştığını söylemek zor. Yeni sürüm tüm Android kullanıcılarının yüzde 16’sı tarafından kullanılıyor. Şirket ayrıca dünya genelinde toplam Android cihaz sayısının 2.5 milyara ulaştığını açıkladı.

Google’ın bu alandaki rakibi Apple geçtiğimiz günlerde iOS dağılımını açıklamıştı. Son verilere göre iOS 13 ekosistemin yüzde 92’sine yayılmış durumda. Bu açıdan bakıldığında Google’ın halen rakibinin epey gerisinde olduğunu söyleyebiliriz. Şirket önümüzdeki günlerde beklenen işletim sistemi Android 11’i yayınlayacak. Bu sürümün Android 10’a göre daha iyi bir performans gösterip göstermeyeceğini ise süreç içerisinde göreceğiz.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum