Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Google Android 10 ile Beraber Uygulamalar Arası Hareketli Gezinmeyi Kısıtlayabilir

Google yeni mobil işletim sistemi Android 10 için uygulamalar arasında gezinmeyi kısıtlamayı planlıyor.
Google Android 10 ile Beraber Uygulamalar Arası Hareketli Gezinmeyi Kısıtlayabilir

Yazılım devi Google akıllı telefonların büyük bölümüne Android desteği veriyor ve her yıl yeni sürüm ile güncellemeye devam ediyor. Şirket geçtiğimiz günlerde Android 10 işletim sistemini yayınladı ve ilk olarak kendi Pixel serisi akıllı telefonları için kullanıma sundu. Google geçtiğimiz yıl yayınladığı Android Pie sürümü ile beraber uygulamalar arasında gezinti aracını kullanıcılara getirmişti. Özellik iPhone kullanıcılarının yabancı olmadığı şekilde hareketli gezinme deneyimini Android işletim sisteminde mümkün hale getiriyordu.

Ancak bu işlev Android 10 ile beraber tekrar değişebilir. Google kullanıcılara iki seçenekten birini sunmayı planlıyor. Android 10 yüklü telefonlar artık eski tip 3’lü buton ya da hareketli gezinti seçeneğinden birini seçmek zorunda olacak. Daha eski Android sürümlerine sahip akıllı telefonlar ise mevcut ikili gezinti ekranını kullanmaya devam edecek. Bununla beraber kullanıcıların yöneldiği üçüncü parti gezinti uygulamalarına da Google tarafından kısıtlamalar getiriliyor.

Android 10’a Kısıtlama Özelliği

Android 10’a Kısıtlama Özelliği

Google yapmış olduğu son açıklama ile akıllı telefon üreticilerine ve kullanıcılara hareketli gezinme özelliğinin kısıtlanabileceğini duyurdu. Hareketli gezinme ile kullanıcılar fazla tuş kullanımından kurtuluyor ve kolay bir deneyime kavuşuyor. Üreticilere gönderilen sözleşmede “Android 10’un hareketle gezinme özelliğini kullanın veya 3 düğmeli gezinme yazılımını tercih edin.” ifadeleri yer alıyor. Üçüncü parti uygulamalara izin vereceğini açıklayan Google, yine de son kararın kullanıcıya kaldığını belirtiyor.

Yazılım devi üreticilere iki seçenekten birini kullanmaya zorluyor ancak bununla beraber yükleme ekranlarında reklam gösterimine de izin vermiyor. Özellik Android Pie’dan Android 10’a geçen kullanıcıları etkilemeyecek ancak 2 tuşla gezinme özelliğini kullananlar bu durumdan etkilenecekler.

Çinli akıllı telefon üreticileri Huawei ve OnePlus gibi firmalar kullanıcılara kendi gezinme sistemlerini sunuyor. Google’ın yapacağı kısıtlama bu markalara ait modeller için teşkil edebilir. Google’ın sunmuş olduğu yeni anlaşma ile kullanıcıların üçüncü parti uygulamalara olan erişiminin azaltmasını ve kendi sunduğu araçlardan yararlanmasını istiyor.

Android 10 Zorunlu Oluyor

Android 10 Zorunlu Oluyor

Google’ın almış olduğu bir diğer karar ise yeni çıkan akıllı telefon modellerini ilgilendiriyor. Şirket geçtiğimiz günlerde yayınladığı yeni işletim sistemini çıkan akıllı telefon modelleri için zorunlu hale getiriyor. Alınan karar ile 2020’nin Ocak ayından itibaren çıkacak akıllı telefonlarda Android 10 altı bir işletim sistemine yer verilemeyecek. Bu tarihe kadar çıkacak olan cihazlarda Android Pie sürümü sunulmasına izin verilebilecek.

31 Ocak 2020 tarihinden itibaren akıllı telefon üreticileri piyasaya sürecekleri modellerde sadece Android 10 işletim sistemini yüklü olacak yayınlayacak. Android 10’un güncelleme takvimi dışında olan akıllı telefonlar ise bir önceki işletim sistemine dair güncelleme ve iyileştirmeleri almaya devam edecek.

Google en büyük sorunlarından biri olan Android’in son sürümlerini yayma işlemini bu sayede daha etkin bir hale getirmek istiyor. iOS ekosisteminden farklı olarak Android işletim sisteminin son sürümlerinin yaygınlaşması epey zaman alıyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum