Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Google Düşük Donanımlı Akıllı Telefonlar için Android 10 Go Edition Sunmaya Hazırlanıyor

Android işletim sisteminin geliştiricisi Google, giriş seviyesinde ve düşük donanıma sahip telefonlar için özel bir sürüm geliştiriyor.
Google Düşük Donanımlı Akıllı Telefonlar için Android 10 Go Edition Sunmaya Hazırlanıyor
Yorum

Google’ın geliştirmekte olduğu Android işletim sistemleri çok geniş bir yelpazeye ulaşıyor. Apple haricindeki neredeyse tüm akıllı telefon üreticileri modellerinde Android işletim sistemine yer veriyor. Üreticiler giriş orta ve yüksek seviye akıllı telefon modellerini kullanıcılara sunuyor. Hepsi için aynı işletim sisteminin yayınlanıyor olması kullanıcı tarafında farklı bir deneyimin sunulmasına neden oluyor.

Özellikle giriş seviyesindeki telefonların işlemci ve RAM seviyesinin düşük olması uygulamaların çalışmasını olumsuz etkiliyor. Google bu telefonlar için daha iyi bir Android deneyimi sunmak adına farklı bir sürüm geliştiriyor. Yazılım devi daha önce de Android 8 ve Android 9 sürümleri ile beraber Android Go versiyonları piyasaya sürmüştü.

Şirket yaptığı duyuru ile beraber yeni işletim sistemi Android 10 ile beraber Android 10 Go Edition sürümünü yayınlayacağını açıkladı. Özellikle düşük RAM ve güçsüz işlemciye sahip olan akıllı telefonlar için yeni işletim sisteminin kolaylık sağlaması bekleniyor.

Android 10 Go Edition Duyuruldu

Android 10 Go Edition Duyuruldu

Bilindiği üzere Google geçtiğimiz günlerde Android 10 işletim sistemini Pixel serisi akıllı telefonları için dağıtmaya başladı. Yeni Android sürümünün yayınlanması ile beraber Samsung, Huawei, Xiaomi gibi dev üreticiler kendi arayüzlerini geliştirmeye başladılar. Önümüzdeki günlerde akıllı telefon kullanıcılarının büyük bölümüne Android 10’un ulaşması bekleniyor. Ancak bu üreticilerin çok sayıda giriş seviyesine hitap eden akıllı telefon modeli bulunuyor.

Google’dan yapılan duyuru ile Android 10 Go Edition sürümü bu modellere daha iyi bir deneyim sunacak. Yeni sürüm kullanıcıların telefonlarını en yüksek performans ile kullanmalarına olanak sağlıyor. İşletim sisteminin içerisinde aynı zamanda sıkıştırılmış uygulamalara yer verilmesi planlanıyor. Bu sayede akıllı telefonların dahili depolama alanlarının en verimli şekilde kullanılması amaçlanıyor.

Uygulamalar Daha Hızlı Açılacak

Uygulamalar Daha Hızlı Açılacak

Özellikle giriş seviyesine hitap eden akıllı telefonların uygulamaları daha yavaş açtığı beklenen bir durum. Android Go ile bu sorun en düşük seviyeye indirilmiş olacak. Google yeni sürüm ile ilgili açıklamasında düşük donanımlı telefonlara yüksek hız ve stabil bir deneyim sunacağını belirtiyor. Android Go ile uygulamaların mevcut işletim sistemine göre yüzde 10 daha hızlı açıldığı ifade ediliyor. Tabi burada hem uygulamaların boyutunda sağlanan tasarruf önemli rol oynuyor.

Google ayrıca işletim sisteminde güvenlik anlamında da iyileştirmelerin yapıldığını vurguluyor. Adiantum adı verilen bir sisteme sayesinde telefonda yüklü olan tüm uygulamalar aynı veri güvenliği ile çalışır durumda olacak. Android Go ile beraber video izleme deneyimi sunan YouTube Go uygulaması da kullanıcılara sunulacak.

Google Android Go sürümünü bugün itibariyle 1600’u aşkın akıllı telefon modeline sunmuş durumda. 180’den fazla ülkede kullanılan daraltılmış Android Go’nun son sürümünün önümüzdeki aylarda kullanıcılara dağıtılması bekleniyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu