Yatırım yapmaya başla!

Google, ABD’de Haksız Rekabet Nedeniyle Yeni Bir Ceza Alabilir

ABD Adalet Bakanlığı, haksız rekabet yarattığı ve tekelci davrandığı gerekçesiyle Google aleyhine dava açtı.
Google, ABD’de Haksız Rekabet Nedeniyle Yeni Bir Ceza Alabilir

Günümüzde teknoloji şirketleri hızla büyüyor ve kendi pazarlarında yeni rekabetlerin oluşmasını sağlıyor. Dünyanın en büyük teknoloji ve yazılım şirketlerinden Google, sahip olduğu ürün ve hizmetler ile devasa bir kitleye erişim imkanı sağlıyor. Google, Apple, Facebook gibi dev şirketler resmi kurumlar tarafından belirli zaman aralıklarıyla haksız rekabet incelemesine tabi tutuluyor.

Son olarak Google için ABD Adalet Bakanlığı tarafından bu minvalde bir adım atıldı. Bakanlık Google’ın tekelleşme ve haksız rekabet yarattığı gerekçesiyle şirket aleyhine dava açıldığını duyurdu. Açılan dava Google aleyhine sonuçlanırsa şirket milyon dolarları bulan cezalar ödemek durumunda kalabilir.

Google’a Yeni İnceleme

Google’a Yeni İnceleme

ABD Adalet Bakanlığı tarafından açılan dava dilekçesinde “Bundan 20 yıl önce mücadeleci bir girişim olan Google, yeni gelişen internette arama yapmanın yenilikçi yolu olarak Silikon Vadisi’nin sevgisini kazanmıştı. O Google çok geride kaldı.” ifadelerine yer veriliyor. Şirketin arma hizmetlerinde tekelleşmek adına rekabeti baltalayıcı reklam faaliyetlerinde bulunduğu iddia ediliyor.

Dilekçede ayrıca Google için ‘internetin tekelci bekçisi’ tanımlaması kullanılıyor. Google’ın mevcut pazarını korumak için reklam, metin ve genel arama hizmetlerindeki gücüne yönelik rekabete aykırı stratejiler uyguladığı söyleniyor. Şirket her yıl dağıtıcılara arama servislerinin telefon ve PC’lerde varsayılan servis olarak kullanılması için milyon dolarları bulan ödemeler yapıyor.

Bakanlığa göre bu faaliyetler rekabete aykırı bulunuyor. Google’ın bununla da sınırlı kalmayıp rakiplerinin benzer anlaşmalar yapmasının önüne geçmek istediği belirtiliyor. Bu dava ile ilk kez bir federal hükümet organı Google’a karşı harekete geçmiş oldu. Açılan dava sonrası Arkansas, Florida, Georgia, Indiana, Kentucky, Louisiana, Mississippi, Missouri, Montana, Güney Carolina ve Teksas eyaletlerinin Cumhuriyetçi Parti üyesi başsavcıları da imza verdiler.

Google ise Twitter hesabından kısa bir açıklama yaptı. Teknoloji devi açıklamasında, “Adalet Bakanlığı’nın bugün açtığı dava derinden kusurlu. İnsanlar Google’ı tercih ettikleri için kullanıyor mecbur oldukları ya da alternatif bulamadıkları için değil. İlerleyen saatlerde detaylı bir açıklama yapacağız” ifadelerine yer verdi.

Google daha önce de ABD Federal İletişim Komisyonu tarafından tekel soruşturmasına tutulmuştu. Bu inceleme sonrası Google bir ceza almamış ancak arama sonuç sayfalarında bazı değişiklikler yapılmıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum