Yatırım yapmaya başla!

Google ABD Başkanlık Seçimlerinin Siber Saldırıların Hedefi Olduğunu Açıkladı

Google Çin ve İran’da bulunan siber korsanların ABD seçimlerini hedef aldığını açıkladı.
Google ABD Başkanlık Seçimlerinin Siber Saldırıların Hedefi Olduğunu Açıkladı

Günümüzde dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde yönetim kademeleri yapılan seçimlerle belirleniyor. Dolayısıyla yapılan seçimlerin öncesi ve sonrasındaki sağlanması gereken güvenlik büyük önem arz ediyor. Sosyal medyanın da yaygınlaşması sonrası bu güvenlik çok daha önemli bir hal aldı.

Geçtiğimiz yıllarda düzenlenen ABD seçimlerinde Facebook’un gündeme geldiği Cambridge Analytica skandalı bu durumun en net örneği olarak karşımıza çıkıyor. Bilindiği üzere önümüzdeki Kasım ayında yeniden ABD seçimleri düzenlenecek. Mevcut başkan Donald Trump ve demokratların adayı Joe Biden 3 Kasım 2020’de düzenlenecek seçimlerde kozlarını paylaşacak.

Dünyanın pek çok ülkesinde düzenlenen seçimler siber korsanların başlıca hedefi haline gelmeye başladı. Bu durum önümüzdeki ABD seçimlerinde de kendisini gösterebilir. Teknoloji devi Google’ın yaptığı bir çalışma İranlı ve Çinli hackerların bu seçimlere yönelik bazı faaliyetlerde bulunduğunu açıkladı.

Google Seçimler Öncesi Uyardı

Google Seçimler Öncesi Uyardı

Dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Google, Trump ve Biden’ın seçim kampanyasını düzenleyen ekiplere siber saldırılar olduğunu açıkladı. Bu saldırılar ağırlıklı olarak İran ve Çin’de bulunan hackerlar tarafından düzenleniyor. Çinli grup Biden’in kampanyasında görevi olan bir kişinin Gmail hesabına kimlik avı e-postaları gönderdi. İranlı bir hacker ekibi ise aynı saldırıyı Trump’ın seçim kampanyasında bulunan bir kişi için düzenledi.

Bu mailler kullanıcıların kişisel bilgilerini talep eden, gerçek gibi görünen sahte mesajlardan oluşuyor. Hackerların en çok başvurduğu yollardan biri olan kimlik avı saldırıları ile pek çok kişi şantaja uğruyor. Google açıklamasında saldırıyı düzenleyen grupların Çin’li APT 31, İranlı APT 35 olduğunu belirtiyor.

Google’ın açıklaması sonrası başkan adayı Biden’ın seçim ekibinde bulunan bir yetkili ise durumla ilgili bilgi sahibi olduklarını belirterek, ”Kampanya personelimizin elektronik posta hesaplarına giriş yapma girişiminde bulunan ancak başarısız olan yabancı unsurların varlığı hakkında Google’dan gelen açıklamaların farkındayız. Kampanyamızın en başından bu yana böyle saldırıların hedefi haline gelebileceğimizi biliyorduk ve bu saldırılara hazırlıklıyız”  açıklamasında bulundu.

Google’ın güvenlik ekibinde bulunan Shane Huntley ise “Bir seçim kampanyası üzerinde çalışıyorsanız, kişisel hesaplarınız saldırıya uğrayabilir. Bunun için mümkün olan en iyi korumayı kullanın. İki faktörlü kimlik doğrulaması veya Gelişmiş Koruma gerçekten fark yaratabilir” açıklamasında bulundu.

ABD seçimlerine 5 aylık bir süre var ve önümüzdeki günlerde benzer durumların yaşanabileceği belirtiliyor. Daha önce başka ülkelerde düzenlenen seçimlerde de siber saldırılar düzenlenmişti. Google’ın son açıklama sonrası Federal Soruşturma Dairesi (FBI) konuyla ilgili açıklama yapmaktan kaçındı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum