Yatırım yapmaya başla!

Google 4.7 Milyar Dolarlık Geliriyle Dudak Uçuklattı

Dünyanın en değerli ve en çok kar eden şirketlerinden biri olan Google, online olarak kullanıcılara hizmet sunan haber kuruluşlarının ürettiği içeriklerden önceki yıl 4.7 milyar dolar gelir sağladı. İşte detaylar;
Google 4.7 Milyar Dolarlık Geliriyle Dudak Uçuklattı

Amerikan basın meslek birliği News Media Alliance’nin yaptığı bir araştırmaya göre Amerikan teknoloji devi Google, sayfa trafiğini ve gelirlerini artırmak amacıyla haberleri yoğun bir şekilde kullanıyor. Devasa şirket önceki yıl haber kuruluşları tarafından üretilen içerikler sayesinde 4,7 milyar dolarlık bir gelir elde etti.

Google’ın bu yüksek gelirine karşılık, tüm Amerikan haber endüstrisi ise dijital reklamlar aracılığıyla 5,1 milyar dolarlık gelir sağladı.

Tüm Amerikan Haber Enstitüsü Dijital Reklamlar Aracılığıyla 5.1 Milyar Dolarlık Gelir SağladıBelli bir süre önce Google, kullanıcıların haber içeriklerine erişimini basitleştirmeyi hedeflemiş ve arama motorunun algoritmasını geliştirerek haberlerin listelenme şeklinde değişikliğe gitmişti. Teknoloji lideri şirket, arama motoru ve mobil cihazlara yönelik geliştirdiği Google Haberler uygulaması aracılığıyla birçok medya kuruluşundan gelen haber içeriklerini tek bir platform üzerinden kullanıcılarına sunuyor.

Yapılan araştırmaya göre, Google üzerinden yapılan trend aramaların %40’ı haber içerikleriyle ilgili aramalardan meydana geliyor. Bununla birlikte Google varlıklarının 2009-2018 yılları arasında her yıl ortalama %22 oranında bir artış gösterdiği kaydedildi. Şirketin Google Haberler servisine erişimi mümkün kılan tekil kullanıcı sayısı ise yılda %23 oranında arttı.

Google’ın haber servisine erişim sağlayan kullanıcı sayısındaki artışın, şirket varlıklarının büyüme oranından fazla olması, haber içeriklerinin Google için büyük bir önem belirttiğini gösteriyor.

Haber İçerikleri Google İçin Büyük Bir Önem BelirtiyorAyrıca, konuyla ilgili yürütülen araştırmada Google’ın haber içerikleri için medya kuruluşlarına herhangi bir ücret ödemediği belirtildi. Fakat şirketin bu içerikler sayesinde önemli ölçüde sayfa trafiği ve gelir sağladığına dikkat çekildi.

Google konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, yürütülen araştırmadaki hesaplamaların yanlış olduğunu ve haber aramalarının büyük bölümünde reklam gösterimi uygulamadıklarını belirtti. Söz konusu açıklamada ayrıca, “Google Haberler uygulaması ve arama motoru, haber yayıncılarının internet sayfalarına ayda 10 milyarın üzerinde trafik sağlıyor, abonelik satışlarını ve reklam gelirlerini artıyor. Dünyadaki tüm haber yayınlayıcılarını destekleyici bir teknoloji ve reklam partneri olmak için çok çalışıyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum