Yatırım yapmaya başla!

Google 2016’nın İlk Çeyreğinde Yatırımcısını Sevindirirken, Microsoft Hayal Kırıklığına Uğrattı!

Google 2016’nın İlk Çeyreğinde Yatırımcısını Sevindirirken, Microsoft Hayal Kırıklığına Uğrattı!

Teknoloji sektöründe dünyanın önde gelen kuruluşlarından olan Google ve Microsoft yeni yılın ilk çeyreğine ilişkin bilançolarını bugün kamuoyuna açıkladılar. Birçok yatırımcının gözdesi olan teknoloji şirketlerinin kar oranları ise merak konusuydu. Yatırımcıların dikkatle takip ettikleri açıklamada Microsoft hayal kırıklığına uğratırken, Google ve ana şirketi Alphabet beklentilerin üzerinde kar oranı açıkladı.

Alphabet’in kar oranı yüzde 20 arttı!

Google’nin ana şirketi konumunda olan Alphabet’in 2016 yılının ilk çeyreğindeki net karı, 4,21 milyar dolar düzeyinde olarak açıklandı. Bu verilere göre Alphabet’in bir önceki yılın aynı dönemine oranla net karını yüzde 20 arttırdığı görüldü. Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde şirketin karı 3,52 milyar dolar düzeyindeydi. Ayrıca Alphabet’in net geliri ise yeni yılın ilk çeyreğinde 20,26 milyar dolar olarak açıklandı. Böylelikle şirket, geçtiğimiz yılın aynı dönemine oranla yüzde 17 oranında net gelirini tırmandırmış oldu. Alphabet’in geçtiğimiz yılın ilk çeyreğindeki net geliri 17,26 milyar dolar düzeyindeydi. Yaşanan bu gelişmeler yatırımcıları bir hayli mutlu ederken; şirketin hisse başına karı ise geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde 5,10 dolar iken, yeni yılın aynı dönemine göre 6,02 dolara kadar tırmandı.

Microsoft hayal kırıklığına uğrattı!

Microsoft’un bugün kamuoyuna açıkladığı bilançosu yatırımcıları bir hayli üzdü. Şirketin açıkladığı verilere göre yeni yılın ilk üç ayında net karı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 25 oranında azaldı. Böylelikle Microsoft’un net karı 4,99 milyar dolar düzeyinden 3,76 milyar dolara kadar gerilemiş oldu. Şirketin hisse başına karı ise geçen yılın ilk çeyreğinde 0,61 dolar düzeyindeyken, bu yılın aynı döneminde 0,47 dolara kadar geriledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum