Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goodyear Uzun Vadeli Ulusal Notu AA+ Olarak Belirlendi

Goodyear JCR Eurasia Rating tarafından kredi notu güncellemesi alırken, hisseleri %5'i aşan kayıpla devre kesici sistemine girdi.
Goodyear Uzun Vadeli Ulusal Notu AA+ Olarak Belirlendi
Son Güncelleme: 
Yorum

Goodyear Lastikleri Türk Anonim Şirketi için bugün kredi derecelendirme kuruluşu JCR Eurasia Rating tarafından kredi notu güncellemesi paylaşıldı. Yapılan açıklamaya göre; şirketin uzun vadeli ulusal notu AA+ ve kısa vadeli ulusal notu A-1+ (Trk) olarak belirlendi.

Görünümler stabil olarak bildirilirken, şirketin notunu etkileyen olumlu ve olumsuz yönler paylaşıldı. Buna göre; 3Ç21’de devam eden operasyonel kârlılıkta istikrarlı büyüme, varlık büyüklüğüne kıyasla düşük finansal borçluluğa sahip olması, net dönem ve geçmiş yıl kârlarıyla desteklenen güçlü özkaynak yapısı, ihtiyatlı tahsilat politikası ve yüksek nakit seviyesinin aktif kalitesini büyük ölçüde artırması, geniş ürün yelpazesiyle yüksek sektör tecrübesi gibi faktörler olumlu yön olarak belirtildi.

Şirketin olumsuz yönleri ise Covid-19 nedeniyle düşen satış miktarları, uluslararası oyuncularla birlikte yoğun rekabet ortamı, kurdaki dalgalanmalar, hammadde ve navlun maliyetlerindeki artışın ilerideki dönemde kâr marjlarını baskılama ihtimali, küresel kauçuk kıtlığının endüstriyi etkileme olasılığı şeklinde sıralandı.

Açıklamanın geldiği sıralarda Goodyear hisseleri (GOODY) %6,6 düzeyindeki düşüşle devre kesicide işlem görmeye başladı.
Goodyear Hisseleri %6,6 Düşüş
Kaynak: Paratic Piyasalar

Hisseler bu haftanın ilk işlem gününde 12,51 lira ile tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetmişti. Ancak bu seviyede tutunamayan hisseler hızla geri çekilmeye başladı. Dünkü işlemlerde 11,3 liradan güne başladıktan sonra kapanışı 9,54 liradan gerçekleştirdi.

Goodyear hisseleri bugünkü işlemlere 9,52 liradan başlangıç yaptıktan sonra 9,05 liraya kadar düştü. Buradan hafif toparlanma kaydeden hisseler, 9,5 lira sınırında seyretti. Ardından yeniden hızla gerileyen hisseler, öğleden sonra devre kesici sistemini aktif etti.

Hisselerde düşüş eğiliminin devam etmesi durumunda 8,69 ve 8,47 lirada bulunan destek noktaları takip edilecek. Yukarı yönde ise 9,33 ve 9,75 liradaki direnç noktaları izlenecek.

Goodyear hisselerinin fiyat performansını incelediğimiz zaman; haftalık bazda %9,57 oranında değer kaybettiği görülüyor. Aylık %0,32 oranında gerileyen hisseler, geçen yılın aynı zamanına göre %18,25 oranında daha yüksek bir seviyeden alıcı buluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu