Yatırım yapmaya başla!

Gölge Bankacılık Krizi Hint Rupisini Desteksiz Bırakacak!

Gölge bankacılık sistemi, Hindistan Merkez Bankası'nın oranları sabit tutmasına neden olacak. Detaylar haberimizde;
Gölge Bankacılık Krizi Hint Rupisini Desteksiz Bırakacak!

Hint rupisi bu yıl dolar karşısında % 14’lük bir düşüş yaşayarak en kötü performans gösteren Asya para birimlerinden oldu. Bu durum Hindistan Merkez Bankası’nın zayıflayan para birimi karşısında bu hafta faiz oranlarını yükselteceği yönünde beklentilere yol açtı.

Fakat Hindistan’ın gölge bankacılık sistemindeki kriz, ülkenin finans sektörü hakkında daha fazla endişeye yol açtı. Keza gölge bankacılık sistemindeki krizin, merkez bankasını oranları sabit tutmak için potansiyel olarak zorlayabileceği söylendi.

% 14’lük düşüşle ABD doları karşısında tüm zamanların en zayıf seviyesine yaklaşan Hint rupisinin, Hindistan Merkez Bankası’nı harekete geçirmesi bekleniyordu.

Hint Rupisi Dolar Karşısında En Kötü Performans Ancak finans sektöründeki yeni sorunlar, Cuma günü yapılması beklenen para politikası duyurusunda oranları eskisi gibi tutarak Hindistan Merkez Bankası’nın para birimine yardım etmeyebileceğini gösterdi. Mizuho Bank’ın Pazartesi günü yatırımcılara gönderdiği notta da; “Hindistan Merkez Bankası, gelecek toplantıda ortak görüşün aksine oranlarını değiştirmeyecektir. Banka, daha zayıf bir para biriminin ithal edilmiş enflasyonu artırdığına dair kesin bir kanıt görmedikçe Hint rupisini korumak için oranlarını artırmaya meyletmeyecektir.” dendi.

Analistlere göre merkez bankasının para biriminin düşmesine izin vermesinin nedeni, ülkenin finansal kurumları hakkında daha fazla endişe duymasıydı.

Hindistan Merkez Bankası Para Biriminin Düşmesine Sessiz KalacakBu kaygılar uzun süredir patlak vermeye hazırlansa da son birkaç hafta içinde Infrastructure Leasing and Financial Services isimli banka dışı bir borç verenin çöküşüyle ortaya çıktı. Büyük bir altyapı finansmanı şirketi olan bu şirket, pek çok borç ödemesini kaçırmış ve derecelendirmeyi düşürmüştü. Yatırımcılar da buna karşılık, problemlerin tüm sektöre yayılması korkusuyla banka dışı alandaki (gölge bankacılık) tahvillerini ve hisse senetlerini satmışlardı.

Burada bankalar 150 milyar dolar değerindeki sorunlu varlıklarını temizlemeye çalışırken bankacılık dışı finans şirketlerinin Hint şirketleri için giderek büyüyen kredi kaynağı oldukları hatırlatıldı.

Hindistan Gölge Bankacılık Sisteminde Sorun Var Öyle ki Reuters’a göre şu anda 22.1 trilyon Hint rupisi civarında birleşik bilançosu olan 11.400’den fazla gölge bankacılık sistemi var ve bunların kredi portföyleri bankalara kıyasla neredeyse iki kat hızlı büyüdü. 2017’de bu tür kurumların, Hindistan’ın ticari sektörüne sağlanan fonların % 66’sından sorumlu oldukları ve oranın bir önceki yıla kıyasla % 22 arttığı bilgileri de verildi. Ne var ki IL&FS krizi yüzünden yatırımcıların sektörden uzaklaşması, gölge bankacılık sistem için endişeleri gün yüzüne çıkarmıştı.

Mesela gölge bankacılık alanındaki problemler Hindistan’daki genel finans sektörünün hızla büyüyen bir ekonomiyi destekleyemeyeceğine yorulmuştu.

Hindistan Merkez Bankası Finansal Sektöründeki Problemlere OdaklanacakSonuçta; Asya’nın üçüncü en büyük ekonomisi olan Hindistan ortalama 2 trilyon dolarlık bir ekonomiye sahipti ve bu yıl % 7.3 oranında büyüme bekleniyordu. TD Securities analisti de Hindistan Merkez Bankası için işlerin iyice zorlaştığını vurgulayarak; “bankacılık sektöründe yeniden sermayelendirme meselelerinin bir süredir devam ettiğini biliyoruz fakat bu kez sorun bankacılık dışı finansal sektörde ve bence bu likidite üzerinde daha büyük bir etki yaratabilecektir” yorumuyla dikkat çekti.

Çünkü Hindistan merkez bankasının mali sistemde yeterli para kaynağı sağlayarak endişeleri yatıştırmak isteyeceğini söyledi. Kısacası, çoğu analist bu hafta yapılacak toplantıda Hindistan Merkez Bankası’nın oranlarında değişiklik yapmayacağını, finansal sektöründeki sorunlarını çözmeye çalışacağını söyledi. Nitekim oranları yükseltmek, işletmelerin ve hanehalkının borçlarını geri ödemelerini zorlaştırıp fonların kullanılabilirliğini azaltacaktı bu da finans sektörüne daha fazla zarar verecekti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum