Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs’ten Türkiye için Kötü Haber: Zam Yılı Geliyor

Yeni yılın öncekilerden farklı olmayacağının sinyalleri geliyor. Goldman Sachs, petrol için tahminlerini yukarıda tutarak kırılgan ekonomiler için kötü haber verdi.
Goldman Sachs’ten Türkiye için Kötü Haber: Zam Yılı Geliyor
HABER GİRİŞ

Kasım ayını sert düşüşle kapatan petrol fiyatları için ABD yatırım bankası Goldman Sachs cephesinden ters köşe yorum geldi. Gelecek yıl için petrol tahminini paylaşan banka, talepteki artış ve arzdaki düşüşün fiyatları yukarı çekeceği öngörüsünü açıkladı.

Enerji tarafındaki yüksek fiyatlanmanın küresel enflasyona etkisine de dikkat çeken banka, 2020 yılında kendini gösteren fiyat istikrarsızlığından çıkışın görülmediğine dikkat çekti.

Bankanın 2024 raporunda, pandemi sürecinde enflasyonla mücadelede gelişmiş ekonomilerin faiz artışıyla kendine koruma kalkanı yarattığı ancak petrol fiyatlarının tüm ekonomilerin fişini çekebilecek türde risk teşkil ettiği uyarısı yapıldı.

Türkiye’yi Sert Vurur

79 dolardan işlem gören brent petrol için 100 dolara kadar yükseliş beklentisinin olduğu raporda, yüksek fiyatların uzun süre boyunca kendini gösterebileceği tahmini yer aldı.

Petrol tarafındaki yükseliş eğiliminin ise Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde olumsuz sonuçlar doğuracağı, petrol fiyatlarının söz konusu ekonomileri sert vurabileceği analizi yapıldı.

GCM Yatırım Banner

Yakın gelecekte 80 ila 100 dolar bandında hareketliliklerin yaşanmasının muhtemel göründüğü ve her 10 dolarlık yükselişin Amerikan ekonomisinde enflasyonu 0.4 puanlık artırma potansiyeli olduğu belirtildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.