Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs’tan Kötü Haber: Net Kar Yüzde 18 Azaldı

ABD merkezli Goldman Sachs’in 2023’ün ilk çeyreğindeki net karı gerileme gösterdi. İşte detaylar;
Goldman Sachs’tan Kötü Haber: Net Kar Yüzde 18 Azaldı
YAYINLANMA ZAMANI

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) önde gelen bankalardan biri olan Goldman Sachs, 2023’ün ilk çeyreğine yönelik bilançosunu paylaştı. Bankanın ilk çeyrekteki net karı yüzde 18 oranında azaldı. Böylece 2023’ün ilk çeyreğinde net kar 3,23 milyar dolar seviyesine indi. Geçen yılın aynı döneminde net kar 3,83 milyar dolardı.

Hisse başına kar 8,2 dolar olan beklentilerin üzerinde gelerek 8,79 dolar olarak açıklandı. Bankanın net geliri yüzde 5 azalarak 12,2 milyar dolar oldu. Net gelir beklentisi 12,8 milyar dolardı. Banka 2022’nin son çeyreğinde net gelirini 10,5 milyar dolar olarak bildirmişti.

Goldman Sachs’tan Kötü Haber: Net Kar Yüzde 18 AzaldıKaynak: Goldman Sachs

Net faiz geliri 1,78 milyar dolarla 2,18 milyar dolar olan tahminlerin altında kaldı. Yatırım bankacılığı gelirinde de ciddi düşüş görüldü. Yüzde 26 düşerek 1,58 milyar dolara geriledi. Beklenti ise 1,54 milyar dolardı.

Küresel piyasalar geçen haftalarda bankacılık krizine odaklanmıştı. ABD’de Silicon Valley Bank ve Signature Bank’ın iflası piyasalarda ciddi bir strese yol açmıştı. Sonra süreçte Credit Suisse’nin hisselerindeki sert düşüş ve bankanın devredilmesi, krizin ABD ve Avrupa’ya yayılacağı endişesini körüklemişti.

GCM Yatırım Banner

ABD Merkez Bankası (FED) ve Avrupa’dan yetkililer bankacılık sektörünün kontrol altında olduğunu, denetimlerin ve önlemlerin devam ettiğini vurguluyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın