Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Sachs “Yeni Petrol Düzeni” Raporunu Açıkladı!

Goldman Sachs tarafından yayımlanan raporda, petrol fiyatlarında yaşanan oynaklıklar ve ham petrolün izleyeceği seyir konusu ele alındı.
Goldman Sachs “Yeni Petrol Düzeni” Raporunu Açıkladı!
Son Güncelleme: 
Yorum

Dünyaca ünlü uluslararası yatırım bankası olan Goldman Sachs, bugün yeni bir petrol raporunu yayınladı. Merkezi ABD’de bulunan yatırım bankası yayınladığı raporda, yeni yılın ikinci çeyreğinde yaşanan gelişmelerle birlikte ham petrol fiyatlarının yükseleceğini belirtti. Raporda, petrol fiyatlarıyla ilgili uyarılarda yer aldı.

Yeni Petrol Düzeni

Goldman Sachs tarafından bugün kamuoyuna sunulan petrol tahmin raporunun adı “Yeni Petrol Düzeni” olarak açıklandı. Raporun içeriğini petrol fiyatlarında yaşanan oynaklıklar ve ham petrolün izleyeceği seyir tablosu oluşturmakta. Hatırlanacağı üzere Goldman Sachs daha önce yayınladığı petrol raporunda yeni yılın ilk çeyreğiyle ilgili olarak öngörülerde bulunmuştu. 2016 yılının ilk çeyreği için Goldman Sachs, petrol fiyatlarının varil başına ortalama olarak 20 ila 40 dolar olacağını tahmin etmişti. Bugün yayınlanan Yeni Petrol Düzeni raporunda ise Goldman Sachs, yeni yılın ikinci çeyreğiyle ilgili olarak petrolün varil fiyatının 25 ila 45 dolar arasında olacağını ön gördü. Böylelikle Goldman Sachs, bugün yayınladığı yeni raporda bir önceki öngörülerine göre fiyat tahminini varil başına 5 dolar oranında yukarı yönde belirlemiş oldu.

“Yüksek ham petrol stokları azalacak!”

Goldman Sachs bugün yayınladığı Yeni Petrol Düzeni adlı güncel petrol raporunda, dünya genelinde yüksek ham petrol stoklarının kademi olarak azalacağını ön gördü. Bunun nedeni olarak ise Goldman Sachs, düşük petrol fiyatlarının ABD ve diğer Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu (OPEC) dışındaki ülkelerin petrol üretimlerinde kısıntıya ve küresel talepte artışa neden olacağını söyledi. Bu gelişmelere bağlı olarak ise Goldman Sachs, stokların kademeli olarak azalacağını öngörüyor.

Arz-talep dengesi uyarısı!

Goldman Sachs bugün yayınladığı raporda bazı uyarılarda da bulundu. Petrol varil fiyatlarının bir süre daha düşük seyretmesi gerektiğini belirten Goldman Sachs, bunun nedeni olarak, petrol piyasasının arz-talep dengesini bulması olarak yorumladı. Ayrıca Goldman Sachs, fiyatların erken ve hızlı biçimde yükselmesinin yeni oluşmaya başlayan arz kesintilerini bozabileceğini ön gördü.

“Fiyatlar giderek artabilir”

Goldman Sachs Yeni Petrol Düzeni raporunda, 2016 yılının yanı sıra sonraki yıllar içinde petrol fiyatlarının seyir tablosu hakkında öngörülerde bulundu. Fiyatların gelecek sene daha da yükselebileceği belirtilen raporda, bunun gerekçesi olarak; ABD’deki petrol stoklarının azalması öngörüldü. Bilindiği üzere ABD’de petrol stokları yaklaşık 80 yılın en üst seviyelerinde seyretmekte. Son olarak raporda 2017 yılı tahmini de yer aldı. Goldman Sachs’a göre 2017’de petrol fiyatları, varil başına ortalama olarak 55 ila 60 dolar arasında seyredebilir.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar