Yatırım yapmaya başla!

Goldman Sachs Yeni Euro/Dolar Tahminini Açıkladı!

Goldman Sachs Yeni Euro/Dolar Tahminini Açıkladı!

Bilindiği üzere yeni yılda Euro ve Dolar cephelerinde oldukça önemli gelişmeler yaşanıyor. ABD Merkez Bankası’nın (FED) yeni yılda gerçekleştirdiği üç toplantıda da faizleri yüzde 0,25 ile 0,50 aralığında sabit tutması, dolar üzerinde bir baskı unsuru oluşturuyor ve dolar bu gelişmeye bağlı olarak küresel çapta sert düşüşler yaşıyor. Euro cephesinde ise oldukça farklı gelişmeler yaşanmakta. Euro yeni yılda birçok ekonomisti şaşırtarak yukarı yönlü grafik gösteriyor.

Bugün Goldman Sachs kamuoyuna yeni Euro/Dolar tahminini açıkladı. Robin Brooks’un öncü analist olduğu açıklamada, 12 ay içinde Euro’nun 1,05 dolardan işlem göreceği ifade edildi. Hatırlanacağı üzere önceki tahmin 95 sent olarak açıklanmıştı. Ekonomistler bugün güncellenen tahmin verileriyle ilgili olarak yaptıkları değerlendirmede, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB) gevşeme politikasında ortak para birimini aşağı çekmekte başarısız olmasından dolayı, Euro beklentilerinin revize edildiğini dile getirdiler.

Ekonomistler, Euro tahminlerinde yanıldılar!

Bilindiği üzere 31 Aralık tarihinden bu yana Euro, küresel dalgalanmalara karşın yüzde 4 oranında tırmanmayı başardı. Ekonomistler yaptıkları değerlendirmelerde Euro cephesinde böylesine bir tırmanışın gerçekleşeceğini öngörmüyorlardı. Hatta çeşitli kuruluşlar tarafından düzenlenen anketlerin yüzde 80 oranında ekonomistler, Euro’nun bu seyri karşısında yanıldılar. Haftanın son işlem gününe bakıldığında Euro, New York’ta önemli kazanımlar elde ederek 1,1290 dolar seviyesine tırmanmıştı.

Euro gerileyecek!

Goldman Sachs, bugünkü açıklamasında yeni yılda oldukça başarılı bir performans gösteren Euro’nun ilerleyen günlerde gerileyeceği tahmininde bulundu. Yapılan açıklamada Euro’nun 24 aylık periyot içerisinde 95 sent seviyesine kadar gerileyeceği belirtilirken, 36 ay içerisinde ise 90 sente ineceği ifade edildi.

“Merkez bankasının davranışları tahminleri yanılttı…”

Goldman Sachs’ın güncellediği tahminlerin ardından Robin Brooks, önemli açıklamalarda bulundu. Brooks, AMB’nin kısa vadede etkili bir şekilde gevşeme yapacağından dolayı duyulan şüphenin giderek tırmandığını söyledi. Açıklamalarının devamında ise Brooks, merkez bankasının davranışlarından dolayı Euro tahminlerinde yanılgıların olduğunu ifade etti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum