Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Sachs Yatırımcıları Ekim Volatilitesine Karşı Uyardı

Goldman Sachs, Ağustos ayındaki kaosun ardından soluklanan yatırımcıları kemerlerini bağlamaları için uyardı. İşte detaylar;
Goldman Sachs Yatırımcıları Ekim Volatilitesine Karşı Uyardı
Yorum

Goldman Sachs, Ağustos ayındaki kaosun ardından biraz mola veren yatırımcıları, piyasa yeniden çıldırmak üzereyken kemerlerini bağlamaları konusunda uyardı.

Wall Street’in şu an rekor yüksek seviyelerine geri dönmekten birkaç adım uzakta olduğunu belirten Goldman, bununla birlikte zorlu bir yolculuğun hemen köşede olabileceğini çünkü Ekim ayında borsa oynaklığının 1928’den bu yana ortalama yüzde 25 daha yüksek olduğunu dile getirdi.

Geçtiğimiz 30 yıl boyunca Ekim aylarında her bir büyük hisse senedi piyasasında ve sektörde büyük fiyat dalgalanmalarının görüldüğünü vurguladı.

Goldman Volatilite UyarısıVe Goldman Sachs, teknoloji ve sağlık hizmetlerinin en oynak gruplar olduğunu bildirdi. Goldman stratejisti John Marshall Cuma günkü bir notunda; “Yüksek Ekim volatilitesinin bir tesadüften daha fazlası olduğuna inanıyoruz. Bunu birçok yatırımcı ve performansı yıl sonuna kadar yöneten şirket için kritik bir dönem olduğunu düşünüyoruz.” dedi.

Piyasalardaki korkunun derecesini ölçen VIX volatilite endeksi, bu ay ABD ile Çin arasındaki ticaret gerginliği azalırken ılımlı hale gelmişti.

Goldman Ekim Volatilite UyarısıAncak Goldman Sachs’a göre işler kazanç sezonu başlarken yine kaotik bir hal alabilirdi ki sezon, yatırımcı duyarlılığında değişimi kötüleştirecekti. “Yatırımcılar kazanç raporlarını, analist günlerini ve yönetimin ertesi yıl için rehberliklerini beklerken bu baskılar, hacimleri ve volatiliteyi artırıyor” ifadeleriyle de açıklandı. Stratejist ayrıca kazançlar ve diğer olaylar daha büyük hamlelere yol açma eğilimindeyken mevsimselliğin de tek hisse senedi oynaklığında güçlü olduğunu aktardı.

VIX volatilite endeksi Ağustos ayında, ticaret savaşındaki yükselişin resesyon korkularını artırmasının ardından yılın en yüksek seviyesine çıkmıştı. Dow Jones Endüstriyel Ortalaması ise tahvil piyasaları en büyük durgunluk sinyalini aldığında yılın en kötü gününü yaşamıştı. Trump’ın beklenmedik Çin tarifelerinin ardından küresel piyasalarla birlikte çalkalanan Dow Jones 600 puan düşerek endişeleri bir kat daha artırmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu