Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Sachs, TCMB’nin 2016 Ekim’de Faizleri Sabit Tutacağını Öngörüyor

Goldman Sachs, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın Ekim ayı toplantısında politika faizinde değişikliğe gitmeyeceğini tahmin ediyor.
Goldman Sachs, TCMB’nin 2016 Ekim’de Faizleri Sabit Tutacağını Öngörüyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Yurt içi piyasalar, bu işlem haftasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Ekim ayı toplantısına odaklanmış durumdalar. Yurt içi piyasalar için bu toplantı, oldukça kritik bir öneme sahip. Özellikle Dolar/TL paritesinde yeni rekorların görüldüğü ve Borsa İstanbul’da sert düşüşlerin yaşandığı bu günlerde, toplantı hayati bir nitelik taşıyor. Bilindiği üzere Mayıs ayından bu yana TCMB, gerçekleştirdiği toplantıların tamamında, üst bantta faiz indirimine gidiyor. Merkez bankasının almış olduğu faiz indirim kararlarının temel nedeni ise yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan ilgilerini arttırmaya çalışmak.

Hatırlanacağı üzere TCMB, Eylül ayında gerçekleştirdiği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında da faizin üst bandında 25 baz puan indirim kararı aldığını kamuoyuna açıklamıştı. TCMB Eylül ayı toplantısının tüm detaylarını bu yazımızda bulabilirsiniz. Eylül ayı toplantısının ardından, enflasyon verileri açıklanmıştı. Enflasyon verilerinde, TÜFE yüzde 0,18, Yİ-ÜFE yüzde 0,29 oranında yukarı tırmandı. Enflasyon verilerinin ardından uzmanlar yaptıkları değerlendirmelerde; TCMB’nin elinin giderek güçlendiğini belirterek, faiz indiriminin muhtemel olduğunu dile getirmişlerdi. Ayrıntılara buradan ulaşabilirsiniz.

Perşembe günü gerçekleştirilecek olan TCMB’nin Ekim ayı toplantısına sayılı günler kala Goldman Sachs, önemli bir rapor yayınladı. Yayınlanan raporda banka, TCMB’nin Ekim toplantısına ilişkin öngörülerini açıkladı. Rapordan öne çıkan noktalar ise şöyle;

“TCMB, faizleri sabit tutacak”

Sachs raporda; bir haftalık repo faizinde piyasa beklentisine katıldığını belirterek, faiz koridorunun üst bandında 25 baz puan indirime gidilerek yüzde 8,0 seviyesine çekileceği kanısına ise katılmadığını açıkladı. Piyasa ile aynı fikirde olmamalarıyla ilgili olarak banka, para politikasının belirlenmesinden çok, TCMB’nin genişlemeci stratejisine bağlı olduğunu dile getirdi. Raporun son bölümünde ise, TCMB’nin hem gecelik borç verme faizi hem de repo faizini sabit tutacağı öngörüldü.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar