Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs Petrol Fiyatlarının 110 Doları Aşmasını Bekliyor

Goldman Sachs’ın küresel emtia başkanı Jeff Currie 2023 için orta vadeli petrol görünümünün çok olumlu olduğunu kaydetti. Detaylar haberde...
Goldman Sachs Petrol Fiyatlarının 110 Doları Aşmasını Bekliyor
HABER GİRİŞ

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs’ göre, dünyanın en güçlü petrol üreticilerinden oluşan OPEC+’in fiyat düşüşünü durdurmak ve piyasayı dengelemek için daha fazla önlem alacağını tahmin etti. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC+) üretim politikasını belirlemek için 4 Aralık’ta Avusturya’nın başkenti Viyana’da toplanacak.

Goldman Sachs’ın küresel emtia başkanı Jeff Currie, bir dizi faktörün bankanın son aylarda petrol fiyatı tahminlerini düşürmesine yol açtığını söyledi. Currie, 2023 için orta vadeli petrol görünümünün çok olumlu olduğunu ve bankanın gelecek yıl için brent petrolün varil başına fiyatının 110 dolara ulaşmasını tahmin ettiğini belirtti.

Gelecek dönemde çok fazla belirsizlik olduğunu sözlerine ekledi. Petrol fiyatları son aylarda düşüşün derinleştiriyor. Ağustos sonunda 100 doların üzerinde olan brent petrol an itibarıyla 85 dolardan işlem görüyor. Ham petrolün varil fiyatı ise 78 dolar seviyesinde.

Brent petrol saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Currie, devam eden olaylar göz önüne alındığında, Çin’de talenin muhtemelen yeniden güneye gittiğini syledi. Çin ile ilgili kilit noktanın zorla yeniden açılma riski olduğunu belirten Currie, “Bu, insanların trene binmek, işe gitmek istememesi ve talebin daha da güneye gitmesi durumunda kendi kendine tecrit uygulanacağı anlamına geliyor.” ifadelerini kullandı.

Currie, OPEC üreticilerinin Çin’deki talepte daha fazla zayıflığa uyum sağlayıp sağlamayacağını tartışmaları gerekeceğini söyledi. Bir kesinti görme ihtimalinin yüksek olduğunu sözlerine ekledi. OPEC+, Ekim ayı başlarında üretimi Kasım ayına göre günlük 2 milyon varil azaltma konusunda anlaşmıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.