Paylaşım

Goldman Sachs, OPEC’in Petrol Üretimini Sınırlama Konusunda Anlaşacağını Savunuyor


 

Goldman Sachs’tan bugün yapılan açıklamada, OPEC’in petrol üretimini kısma konusunda anlaşmaya varacağına dair umutların giderek arttığı belirtildi. OPEC’in petrol üretimini sınırlayacağına yönelik umutların artmasını sağlayan en önemli gelişmeler neler? Merak edilenler ve petrol piyasasının bugünkü seyri haberimizin devamında;

Petrol piyasasında oldukça önemli gelişmeler yaşanmakta. Bunun temel nedeni ise küresel arz fazlasının, önlenemez seviyelere kadar yükselmiş olması. Özellikle ABD cephesinden gelen stok verileri, piyasalardaki dalgalanmanın artmasına neden oluyor. Stok verileri endişelerine bağlı olarak ise petrol fiyatları, sıklıkla 50 dolar barajının altına kadar geriliyor. Cezayir’de gerçekleşen olağanüstü OPEC toplantısında alınan karar; petrol üretiminin sınırlandırılması yönündeydi. Ancak piyasalar, bu kararın henüz bir resmiyet kazanmamış olmasından dolayı tedirginlik duyuyorlar.

Bu noktada İstanbul’da gerçekleştirilen 23. Enerji Zirvesi, piyasaların umutlarını canlandırmasını sağladı. Zirvede, Rusya ve Suudi Arabistan cephelerinden önemli açıklamalar geldi. Taraflar yaptıkları açıklamalarda; petrol üretimini dondurmaya hazır olduklarını belirterek, üzerlerine düşenleri yapacaklarını ifade etmişlerdi. Yaşanan bu gelişmelerin ardından ise petrol, geçen günkü işlemlerde son 15 yılın zirvesinde tutunmayı başarmıştı. Ayrıntılı bilgilere bu yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Goldman Sachs ise bugün petrol piyasasında yaşananlarla ilgili olarak kamuoyuna önemli açıklamalarda bulundu. Goldman Sachs Emtia Araştırma Küresel Şefi Jeff Currie’nin, Sachs adına yaptığı açıklamalardan öne çıkan noktalar ise şöyle;

Currie, Suudi Arabistan ve Rusya cephesinden gelen açıklamaların ardından, OPEC’in petrol üretimini sınırlayacağına yönelik beklentilerin giderek arttığını söyledi. Açıklamalarının devamında ise Currie, günde 500 bin ve 1 milyon varil üretim kesintisi üzerinde anlaşmanın gerçekleşmesi halinde, kaya yakıtı üreticilerinden, günde 500 bin varil üretimi artırma hamlesi gelebileceğini ifade etti.

Petrol piyasasının bugünkü seyri ise şöyle;  

Kasım vadeli Batı Teksas petrolü (WTI) Nymex piyasasında, haftanın üçüncü işlem gününde 11 sent değer kazandı. Yaşadığı değer kazanımı sonrası WTI, Hong Kong saati ile 10.09’da varil başına 50,90 dolar seviyesine kadar yükseldi. Hatırlanacağı üzere geçen günkü işlemlerde WTI, 56 sent değer kaybetmiş ve varil başına 50,79 dolar seviyesine kadar gerilemişti.

Aralık vadeli Brent petrol ise Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, haftanın üçüncü işlem gününde 21 sent değer kazandı ve varil başına 52,62 dolar düzeyine yükseldi. Hatırlanacağı üzere geçen günkü işlemlerde Brent petrol, 73 sent değer kaybetmiş ve günü 52,41 dolardan tamamlamıştı.

Paratic Piyasalar


Yorumları Görmek İçin Tıklayın