Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs, Hisse Geri Alımlarının Düşmeye Başladığı Konusunda Uyardı

Goldman, hisse geri alımlarının düşmeye başladığını ve pazar için büyük bir satın alma gücünün kaynağının sona erdiğini söyledi.
Goldman Sachs, Hisse Geri Alımlarının Düşmeye Başladığı Konusunda Uyardı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Goldman Sachs, müşterilere verdiği notta, geri alımların şirketlerin çantalarının iplerini sıkılaştırmasıyla birlikte düşüşe geçtiğini ve bunun pazarda daha büyük etkisinin olabileceğini ifade etti.

Firma, ikinci çeyreğinde S&P 500 hisselerinin geri alımının ilk çeyreğe göre yaklaşık yüzde 18 daha az bir şekilde 161 milyar doları bulduğunu açıkladı. Yıllık geri alımlara harcanan miktar, bir önceki yıla göre yüzde 17 oranında düşerken, rekordaki ikinci en yüksek toplam olma yolunda bulunuyor.

Goldman, bu eğilimin devam edeceğini öngörerek, ilk göstergelerin geri alımlarda ikinci çeyrek zayıflığının devam edebileceğini öne sürdüğünü belirtti. 2019 için firma, toplam geri alımların yüzde 15 düşüşle 710 milyar dolara düşeceğini ve 2020 yılında 675 milyar dolara düştüğünü tahmin ediyor.

Hisse geri alımları, şu anda en uzun kayıt olan bu boğa piyasası sırasında önemli bir unsur olmuştur. Bir şirket, hisseleri geri satın alarak, ödenmemiş hisse sayısını azaltır. Hisse fiyatını artırma etkisine sahip olabilir ve hisse başına kazançları da yükseltir. Şirketler için sık, ancak her zaman popüler olmayan bir hamledir.

Bazıları, geri alım yapmak yerine şirketlerin örneğin sermaye giderlerine daha fazla yatırım yapmaları gerektiğini savunuyor. Washington da not alıyor. Birleşik Devletler Temsilciler Meclisi Mali Hizmetler Komisyonu, şu anda geri alım harcama yasalarını yeniden düzenlemenin yollarını arıyor.

GCM Yatırım Banner

Tüm Harcamalar Yavaşlıyor

Tüm Harcamalar YavaşlıyorGoldman geri alımlardaki yavaşlamanın, ticaret belirsizliği ve durgun küresel büyümenin piyasada ağırlaştığını belirtti. Şirkete göre; toplam nakit harcamaları yılın ilk yarısında bir önceki yıla göre yüzde 4 oranında geriledi.

Aynı zamanda nakit harcamalarının yüzde 6 oranında düşeceğini ve bunun 2009 yılından bu yana en büyük yıllık düşüşü göstereceğini ifade etti. Ayrıca Amerikan CEO’ların harcamalarının son 10 yılın en düşük seviyesine geldiğini de belirtti.

Üçüncü çeyrekte CEO güveninin Küresel Mali Krizden bu yana en düşük seviyeye gerilediğini söyleyen ABD’li yatırım bankası, CFO’ların çoğunluğunun ABD’nin gelecek yıl içinde resesyone girmesini beklediğini tespit eden Duke Üniversitesi’nden yakın tarihli bir çalışmaya dikkat çekti.

Goldman Sachs’tan David Kostin, “Şirketler politika belirsizliği yüksek olduğunda daha az nakit harcarlar. Ağustos ayında, küresel ekonomik politika belirsizliği en az 20 yılda en yüksek seviyeyi kaydetti. Tarihsel olarak toplam S&P 500 nakit harcamalarında büyüme, politika belirsizliğinin yüksek olduğu dönemlerde daha zayıf olmuştur. Sürmekte olan bir ticaret çatışması ve gelecek yılki ABD başkanlık seçimlerinin birleşimi büyük olasılıkla kalıcı belirsizlikle sonuçlanacak,” ifadelerini kullandı.

Bu Konuda Yapılması Gerekenler

Bu Konuda Yapılması GerekenlerGoldman Sachs raporunda, şirket harcamaları yavaşlarken verimi arayan yatırımcıların yüksek temettü hisselerine bakması gerektiği belirtildi.

Goldman, her sektörde önümüzdeki iki yıllık dönemde en iyi temettü hisselerini belirledi. Bunlar arasında; AT&T, Macy’s, Molson Coors Brewing, Valero Energy, Citizens Financial, Eaton Groporation, IBM, Eastman Chemical, Simon Property Group ve Public Service Enterprise Group da yer aldı.

Bankaya göre; S&P şirketleri için 2021 ortanca verim yüzde 2,2 iken, yukarıda belirtilen şirketleri içeren Goldman Sachs Rising Dividend Growth Fund’daki (Goldman Sachs Yükselen Temettü Büyüme Fonu) ortanca temettünün yüzde 4 olduğunu söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın