Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Sachs, Fed’in İki Büyük Değişiklik Yapacağını Tahmin Ediyor

Goldman Sachs, önümüzdeki hafta Amerikan Merkez Bankası'ndan iki büyük değişiklik geleceğini tahmin etti.
Goldman Sachs, Fed’in İki Büyük Değişiklik Yapacağını Tahmin Ediyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Bir Goldman Sachs tahminine göre; ABD Merkez Bankası, büyük olasılıkla gelecek hafta faiz oranlarını düşürecek. Ancak bunu yaparken mevcut gevşeme döngüsünün sona erebileceğinin sinyalini vermeyi amaçlayan bir çift ayarlama da yapacak.

Piyasalar, politika yapıcı Federal Açık Piyasa Komistesi’nin 29-30 Ekim tarihli toplantıda çeyrek puanlık düşüşü onaylamasını bekliyor ve hedef aralığın yüzde 1,75’ten yüzde 1,5’e düşürüleceğini tahmin ediyor.

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs da yüzde 95 oranında aynı fikirde görünüyor. Bu oran, bankaların gecelik borç vermek için birbirlerinden ne talep ettiklerini belirler. Ancak geniş bir tüketici borcu miktarını da etkilemektedir.

Goldman ekonomistleri, FED’in açıklamasında yılın üçüncü politikasını rahatlatan bu hareketin, Başkan Jerome Powell’ın Temmuz ayında üstü kapalı bir şekilde ifade ettiği ‘midcycle adjustment’ (döngü ortası ayarlaması) yerine getireceğini belirten bir dilde ince ayar yaptığı görülüyor. ‘Midcycle adjustment’ ifadesinin, faiz indiriminin devamı olmadığı anlamına geldiği de söyleniyor.

Bu ifadeler, Wall Street’in içine dert oldu; ancak Powell, FED’in finansal koşulları gevşetmek için harekete geçmesine rağmen ekonomik koşulların başka türlü katı olduğu anlatımına büyük ölçüde bağlı kaldı.

Hızı düşürürken FED yetkilileri, ABD ekonomisinin başının belada olduğuna dair bir gösterge olmak yerine küresel yavaşlama, ABD-Çin tarifeleri ve enflasyona yönelik korkulara cevap verdiklerini söyledi.

Goldman ekonomisti Spencer Hill, “FED liderliğinden gelen güçlü sinyaller, Eylül ayından bu yana ticaret savaşınının sakinleşmesi, 1990’ların tarzında bir döngü ortası ayarlamasını 75 baz puanlık bir şekilde tamamlamalarını engellemediğinin göstergesidir,” dedi.

Gelecek hafta yapılacak toplantıda kullanılacak dilin bunlarla uyumlu olması bekleniyor. Eylül toplantısından ise daha fazla indirim yapılması bekleniyordu.

Uygun Şekilde Davranma

Uygun Şekilde DavranmaAzaltma döngüsünün tamamlandığına dair göstergeler, muhtemelen FOMC’un toplantı sonrası duyurdan ziyade basın toplantısında Powell’dan gelecek. Ancak Goldman, ifadede yer alacak başka bir anahtar beklenti tahmin ediyor.

Goldman, FED’in genişlemeyi sürdürmek için uygun davranacağı şeklindeki ana dili kaldırmasını bekliyor. Cümle, ilk resmi görünümünü Haziran ayında faiz oranını düşürmenin bir yolu olarak Powell’ın o ayın başlarında kullanmasından sonraki toplantıda metne eklenmişti.

Hill, “Uygun davranma cümlesinin, daha az taahhüt edici rehberlikle birlikte sunulan, hareket kolaylaştırmalarına atıfta bulunarak değiştirilmesini bekliyoruz. Amaçlarını tanıtmak için gerektiği gibi davranılacak,” yorumunda bulundu.

İki hamlenin arkasındaki dili incelemek, yaptığı konferansta Powell’a bırakılacak. Başkan, piyasa endişelerini belirleme konusunda karışık bir başarı elde etti. Geçen yıl boyunca türbülans dönemlerine yol açan birkaç kayma yaşandı.

Hill, “Başkan Powell, hem piyasadaki katılımcıları hem de Komite’nin içinde ve dışındaki sigorta kesintilerinin eleştirilerini ve ilave rahatlama projelerini belirleme konusunda tahmin etmeyi umuyorsa basın toplantısı sırasında yürümek için ince bir çizgiye sahip olacaktır. Bunu yansıtırken, Powell’ın değişmeyen bir politikanın temelini oluşturduğunu ancak verinin bağımlılığını ve görünüm kötüleştiğinde hızlı bir şekilde yanıt verebilme yeteneğini vurguladığını belirten hafif bir ton bekliyoruz,” dedi.

Diğer olası düzenlemeler, perakende harcamaların Eylül ayında soğutulmasıyla güçlüden katı seviyesine kadar tüketimin düşürülmesini ve işsizlik oranındaki düşüşün yüzde 3,7’den yüzde 3,5’e gerilediğine dair bir onayı içerebilir.

Kansas City FED Başkanı Esther George ve Bostonlu Eric Rosengren’in her ikisi de oranların değişmeden kalmasını tercih ettiği için yeniden ayrılma olasılığı yüksektir.

St. Louis FED Başkanı James Bullard da tartışmanın diğer tarafında olmasına ve daha agresif bir 50 puanlık kesim tercih etmesine rağmen Eylül ayında muhalif olmuştu. Bu nedenle önümüzdeki hafta beklenen 25 baz puanlık düşüşe karşı koyamayacağı tahmin ediliyor.

Goldman ayrıca komitenin FED’in para politikası düzenlemeleriyle teknik olarak ilgili olmadığı için gecelik repo piyasalarındaki son eylemini ele almasını beklemiyor. Ancak basın toplantısında Powell’a muhtemelen bu konuda sorular sorulacaktır.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu