Paylaşım

Goldman Sachs: Euro’ya Yatırım Zamanı!


 

Goldman Sachs, yatırım yapmak isteyenlere Euro'yu öneriyor. Uluslararası yatırım bankası, Avrupa Merkez Bankası toplantısı öncesinde %3 düşüş bekledikleri Euro'ya yatırım yapmak için en uygun zaman olduğunu söylüyor.

Küresel piyasalar, FED Başkanı Janet Yellen‘in dün yaptığı konuşmanın ardından bugün dikkatlerini Avrupa Merkez Bankası (AMB) toplantısına çevirdi. Uzmanlar AMB’nin bugün yapacağı toplantıda yeni makroekonomik projeksiyonların açıklanacağını, mevduat faiz oranında indirime gidilebileceğini, bankanın parasal genişleme programının büyüklüğünü ve süresini değiştirebileceğini tahmin ediyor. AMB Yönetim Konseyi bugün saat 14:45’te toplanacak. Başkan Mario Draghi ise saat 15:30’da basın toplantısı düzenleyecek.

Uluslararası yatırım bankası Goldman Sachs, toplantı öncesinde zayıflayan Euro’ya yatırım yapmak için en doğru zaman olduğunu ifade ediyor. Bankanın döviz stratejistlerinden Robin Brooks, AMB Başkanı Mario Draghi’nin toplantıda takınacağı “sürpriz güvercin” tutumunun Euro’yu üç rakam kadar düşüreceğini ve 2002’den bu yana görülmeyen 1.03 dolar seviyesine inilmesinin muhtemel olduğunu belirtti.

Merkez bankası toplantılarından bir önceki günün yatırımcılar için her zaman çok önemli olduğunu söyleyen Robin Brooks sözlerine şöyle devam etti; “Aldığımız geri bildirimlerin büyük bölümü insanların piyasa beklentilerinin yüksek olmasından dolayı temkinli olduğu şeklinde, ancak buna katılmıyoruz. Hem AMB’nin güvenilirliği ve daha önemlisi düşük enflasyon dinamiğinin tersine çevrilmesi için, Perşembe günkü toplantıda gevşemeyi somut bir olay haline getirmeleri gerek,” dedi.

Euro, Kasım ayının başından beri %3.7 değer kaybetti. Dün Euro Bölgesi’nde açıklanan enflasyon verilerinin beklenenden az gelmesi üzerine ise Almanya’daki DAX Endeksi %0.63, Fransa’daki CAC 40 Endeksi %0.18 değer kaybederken; İngiltere’deki FTSE 100 Endeksi %0.40 oranında artış gösterdi. Çin’deki Şanghay Bileşik Endeksi %1.26 değer kazanırken, Japonya’daki Nikkei 225 Endeksi dün günü yatay bir seyirle tamamladı.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın