Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Goldman Sachs’tan Emtia Alın Önerisi!

Güçlü ekonomik büyüme ile ralli yapan emtianın, gelecek 12 ay boyunca %10 getiri sağlaması tahmin ediliyor. Goldman Sachs ise müşterilerine bu zor zamanlarda emtia alın tavsiyesinde bulundu.

Son günlerde yaşana jeopolitik gerilim küresel anlamda tüm piyasaları etkisi altına almış durumda. ABD Başkanı Donald Trump’ın Rusya’yı Suriye konusunda uyarması, ardından Rusya Dışişleri Bakanı’ndan yanıt gelmesi piyasalarda tansiyonun iyice artmasına sebep olmuştu.

Artan risk algısı ile döviz kurları tarihi zirveleri görürken, Türk lirası gelişen ülkeler arasında en kötü performans gösteren para birimi oldu. Petrol ve değerli metallerde de fiyatlar yukarı yönde hareket ediyor.

Goldman Sachs, dün yayınladığı notta yatırımcılara emtia almaları konusunda tavsiyede bulundu.

Jeopolitik risklerin arttığını belirten Goldman Sachs analistleri, güçlü ekonomik büyüme ile ralli yapan emtianın, önümüzdeki bir yıl boyunca %10 getiri sağlayacağını belirtti. Bloomberg Emtia Endeksi’ne göre; 22 hammadde bu hata %2,5 artışla iki ayın zirvesini gördü. Endekste yer alan araçlardan petrol ve alüminyum ise en fazla kazanç getirenlerden oldu.

Emtia Fiyatlarındaki Son Durumu Görmek için Tıklayın…

Petrol, Temmuz ayından bu yana en büyük haftalık sıçramasına hazırlandı.

Ham petrol fiyatları Suriye gerilimi ve Suudi Arabistan’dan Yemen militanları tarafından atılan bir füzenin imha edilmesi ile son dört yılın en yüksek seviyesine yaklaşmıştı. Brent petrol varil başında 72,48 dolardan işlem görüyor. Goldman Sachs geçen hafta ABD’nin Rus şirketlere yaptırımlarının küresel petrol piyasasına doğrudan bir etkisinin olmayacağını ve fiyatların 72 dolara yükseleceğini bildirmişti.

ABD’nin gümrük vergilerini artırmasına hemen tepki veren alüminyum fiyatları son 31 yılın zirvesini gördü.

Goldman Sachs analistleri Haziran ayına kadar alüminyum fiyatlarının yükseliş trendinde olmasını bekliyor. Bunun asıl nedeni olarak ise Rus alüminyum şirketi Rusal’a ABD’nin yaptırım uygulaması gösteriliyor. ABD’nin ithal alüminyuma kapılarını kapatmasının iç piyasada yaratacağı sıkışıklık nedeniyle Chicago Emtia Borsası’nda alüminyum fiyatları tavan yapmıştı. Bu bağlamda Goldman Sachs bankası müşterilerine hammadde ve emtia satın almaları konusunda öneride bulundu.


Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle