Yatırım yapmaya başla!

Goldman Sachs Dolar Üzerinde Kısa Pozisyonlar Oluşturmaya Başladı

Goldman Sachs ekonomilerin açılışıyla doların güvenli liman talebinin azalacağı düşüncesiyle kısa pozisyon oluşturmaya başladı.
Goldman Sachs Dolar Üzerinde Kısa Pozisyonlar Oluşturmaya Başladı

Koronavirüs sürecinde dolar güvenli liman olarak talep görmeye başladı ve neredeyse bütün paralar karşısında güç kazandı. Şimdi ise ekonomilerin yeniden açılmasıyla birlikte bu talebin azalacağı düşünülmeye başladı. Goldman Sachs da böyle düşünenlerden ve dolar üzerinde kısa pozisyon oluşturmaya başladı.

Goldman Sachs analistleri, hafta sonu yayımladıkları bir notta dolar üzerindeki kısa pozisyonların bazı para birimlerinde çekici görünmeye başladığını söyledi.
Dolar Gelişmekte Olan Ülke Para Birimleri Değeri
Görsel: Piyasa.Paratic.com

Analistler döngüsel riskler dengesini göz önüne alarak, açık ve sürdürülebilir dolar dezavantajı aramak için henüz erken olduğunu savundular. Ancak bazı para birimlerinde dolara karşı pozisyon almanın daha mantıklı görünmeye başladığını dile getirdiler.

Goldman, istikrarlı bir şekilde yeniden açılma sürecini, koronavirüs enfeksiyon oranlarındaki bir toparlanmanın sınırlı kanıtını ve pandemi ışığında Avrupa ekonomisinin desteklenmesine yardımcı olmak için tasarlanan 750 milyar Euro değerindeki borçlanma programı olan AB Kurtarma Fonu’ndaki ilerleme gibi politika eylemlerini teşvik ettiğini belirtti.

Banka, özellikle Norveç kronunun koronavirüs krizinin geri kalanı boyunca daha iyi performans gösterecek şekilde iyi konumlandığını vurguladı.
USD/NOK Altı Aylık Performans
Görsel: Piyasa.Paratic.com

USD/NOK paritesinin 8,75 kron hedef fiyatla kronun 10,25’e zayıflaması durumunda kısa pozisyon önerisinde bulundu. Şu anda 1 dolar 9,7066 seviyesinden işlem görüyor. USD/NOK paritesi bugünkü işlemlere 9,7227 kron seviyesinden başladıktan sonra 9,7653’e kadar yükseldi. Bu noktadan gerilemeye başlayan parite, 9,6151 krona kadar düştü.

Parite 11 Mart’tan bu yana görülen en düşük seviyeyi kaydederken, Norveç kronu salgının hızla arttığı dönemde 12,1509 seviyesine kadar zayıflamıştı. O tarihten bu yana düşüş kaydeden parite, bugünkü işlemleri yüzde 0,22 oranında ekside 0,7024 seviyesinden sürdürüyor.

Norveç kronu TL karşısında ise yüzde 0,14 oranında artıda 0,7040 lira seviyesinden işlem görüyor.
Norveç Kronu Kuru Altı Aylık Performans
Görsel: Piyasa.Paratic.com

Bugünkü işlemlere 0,7029 seviyesinden başlayan Norveç kronu kuru, 0,6990 seviyesine geriledikten sonra yükselişe geçti. TSİ 11:00 sularında 0,7104 liraya kadar yükselen kron, buradan gevşedi ve 0,7040 dolaylarında seyretmeye başladı.

0,7104 ile Mayıs ayının başındaki zirvesini yenileyen kron, 19 Mart’ta 0,5367 liraya kadar gerilemişti. Bu noktadan yükselişe geçen kur, hızlı bir toparlanma kaydetti. Ayrıca 0,7104 ile 2019 yılının Mayıs ayındaki 0,7154 liralık zirvenin ardından en yüksek seviyeyi görmüş oldu.

Zach Pandl ve Kamakshya Trivedi öncülüğündeki Goldman analistleri, Norveç’in güçlü mali konumuna dikkat çektiler.
Norveç Günlük Pozitif Vaka Oranları
Görsel: Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü

Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü verilerine göre; 29.05.2020 tarihinde toplam 8411 vaka bulunuyordu. Ülkede 236 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybederken, 877 kişinin hastanede olduğu bildiriliyor. Ülke Mart ayında üç aşamalı bir teşvik planı açıkladı. Norveçli işletmelere likidite sağlamak için devlet destekli iki kredi ve garanti programı da geliştirdi.

Analistler, “Norveç’in demografik özellikleri ve yerel tıbbi altyapısı, salgın için diğer birçok ülkeden daha iyi bir donanıma sahip olmasını sağlıyor ve güçlü mali konumu ona belirgin bir avantaj sağlıyor. Diğerleri ya maliye politikası desteğini sınırlamak veya borçlanmayı önemli ölçüde artırmak zorunda kalırken, Norveç’in yurt dışındaki yatırımlarından geri dönen fonlar, ekonomiyi ve para birimini desteklemeye yardımcı oluyor,” ifadelerini kullandılar.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum