Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Sachs, Çin’in ABD Tarım Ürünü Alımı Vaadinde Şüpheci

Goldman Sachs, Çin'in ABD çiftlik alımlarında 40 milyar dolar ödeyip ödeyemeyeceğini sorguladı. İşte detaylar;
Goldman Sachs, Çin’in ABD Tarım Ürünü Alımı Vaadinde Şüpheci
Son Güncelleme: 
Yorum

Goldman Sachs’ın önde gelen bir emtia uzmanı, Çin’in birinci aşama ticaret anlaşmasının koşullarını yerine getirmek için en az 40 milyar dolarlık ABD tarım ürünü satın almasının şüphe uyandırdığını söyledi.

ABD ve Çin, 15 Ocak’ta ticaret anlaşmasının ilk taslağını imzalamak üzereyken gelen yorum dikkat çekti ki Washington anlaşma kapsamında Çin’in her yıl ABD’den 40 milyar ila 50 milyar dolar arasında tarımsal ürün satın almasını talep ediyordu.

Bugün CNBC’ye konuşan Goldman Sachs Küresel Emtia Araştırmaları Başkanı Jeff Currie, ABD canlı hayvan ve tarım fiyatlarının henüz talepte yaklaşan bir artışı hesaba katmadığını dile getirdi.

40 veya 50 milyar dolarlık tarımsal alımların nasıl elde edileceği konusunda hala çok fazla belirsizlik olduğunu belirterek; “konuştuğum birçok insan bu sayıya gerçekten ulaşılabileceği hususunda gerçekten şüpheci” dedi.

Goldman Sachs, Çin'in ABD Tarım Ürünü 40 50 Milyar Dolar Belirsizlik ABD’nin yıllık Çin çiftlik ihracatı 2010-2018 yılları arasında tipik olarak 20 milyar doları aşsa da ticaret savaşı vergileri soya fasulyesi ve domuz eti satışını etkilediği için son iki yılda keskin bir şekilde 13 milyar dolar civarına düşmüştü.

ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer Aralık ayında gazetecilere verdiği demeçte, Başkan Donald Trump’ın 50 milyar dolar aramasına rağmen Çin’in toplam 40 milyar dolarlık tarımsal ürün alma sözü verdiğini belirtmişti. 40 milyar dolarlık rakam, 2017 rakamlarına dayanarak yılda 24 milyar dolarlık artışı temsil ediyordu.

Currie de bu yıl kadar kısa bir sürede yıllık 40 milyar dolarlık bir rakama ulaşmak için soya fasulyesi ihracatında büyük bir artış olması gerektiğini vurguladı.

Goldman Sachs, Çin'in ABD Tarım Ürünü Alımı Ulaşması ZorVe bu da Çin’in domuz sayısını azaltan Afrika ateşi hastalığı göz önüne alındığında, ulaşılması zor bir görevdi. Çünkü Çin’in soya fasulyesi ihracatının kayda değer bölümü domuz yemi için kullanılıyordu.

Tüm bunları dikkate aldığında Currie, en büyük artışların görülebileceği iki pazarı domuzun yanı sıra mısır olarak belirtti. Goldman Sachs’ın soya fasulyesi, domuz eti ve mısırı “birinci aşama” ticaret anlaşmasının muhtemel büyük kazananları olarak tanımladığını aktaran Currie, bunun fiziksel talebin var olup olmadığını görmek için bekleyen bir soru olacağını savundu.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu