Yatırım yapmaya başla!

Goldman Sachs CEO’su 1MDB Skandalı Ortasında Bankanın Kültürünü Savundu

Goldman Sachs CEO’su David Solomon, 1MDB skandalı ortasında bankanın kültürünü savunarak dikkat çekti. Detaylar haberimizde;
Goldman Sachs CEO’su 1MDB Skandalı Ortasında Bankanın Kültürünü Savundu

Lloyd Blankfein’dan sonra Goldman Sachs’ın CEO’su olan David Solomon, banka Malezya’daki milyarlarca dolarlık parayı kötüye kullanma olayındaki rolüyle ilgili krizle mücadele ederken Cuma günü şirket kültürünün güçlü bir savunmasını ortaya serdi.

Buna göre David Solomon, şirket çalışanların gönderdiği bir yıl sonu mesajında; “Öfkeyi ve şüpheciliği anlarken, bize yöneltilen eleştirinin kim olduğumuzu ya da şu anda kim olduğumuzu tam olarak yansıttığına inanmıyoruz” dedi. Ayrıca şirket kültürlerinin ve görevleri çevresindeki işlemlerin o zamanlar güçlü olduğuna ve bugün daha da güçlü olduğuna dikkat çekti.

Sonuçta, ABD’li yatırım bankası Malezya’nın kamuya ait 1Malaysia Development Berhad yatırım fonuyla ilgili yolsuzluk soruşturmasındaki rolüyle ilgili inceleme altındaydı.

Goldman Sachs 1MDB Skandalı Başsavcı Tommy Thomas geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Malezya hükümetinin Goldman Sachs’ı fona ait tahvil satışlarında yatırımcıları yanlış bilgilendirmek ve satışlardan elde edilen gelirin kötüye kullanımına aracılık etmekle suçlamıştı. Bununla birlikte Goldman Sachs’ın fonların kötüye kullanılacağını bilmesine rağmen yatırımcılara yasal amaçlı kullanım hususunda güvence verdiğini belirtmişti.

Başsavcılık, ABD’li yatırım devinden aracılık ettiği 6.5 milyar dolarlık satış için 2.7 milyar dolarlık tazminat dahil, hizmetlerden kazandığı 600 milyon doları geri iade etmesini istemişti.

Goldman Sachs 1MDB Skandalında Aldığı Rol Goldman, Malezya kamu yatırım fonu için 2012 ve 2013 yıllarında üç büyük tahvil teklifi düzenlemişti. Nihayetinde ABD’li yetkililere göre Goldman Sachs’ın fon için topladığı paranın neredeyse yarısı mücevher ve güzel sanatlar için ödeme yapmak ve yabacı yetkililere rüşvet vermek için kullanılmıştı. Banka ise tekrar tekrar yasal ve uyum ekiplerini kasıtlı olarak kandıran dolandırıcı çalışanlar tarafından aldatıldığını iddia etmişti.

1MDB ilişkisini yöneten iki eski Goldman Sachs bankacısı, komploya katılımlarından dolayı Adalet Bakanlığı tarafından suçlanmıştı.

Goldman Sachs CEO’su David Solomon 1MDB Skandalı Ortasında Bankanın Kültürünü SavunduŞirketin eski Güneydoğu Asya başkanı olanlardan bir tanesi, suçunu kabul etmiş ve gelecek yıl hapis cezasına çarptırılacağı açıklanmıştı. Yaşananlar Goldman Sachs yatırımcılarını korkutmuş çünkü şirketin hisseleri bu yıl yüzde 34 seviyesinde düşüş göstermişti. İşte bu noktada Solomon’un Cuma günkü mesajında bankanın kültürünü savunması haliyle dikkat çekti.

“Firmamızdan herhangi birinin böyle bir olayda bariz bir şekilde yer almasın dan dolayı öfkeliyim” diyen Solomon, bu suçları işleyen insanları devlet kurumlarına teslim etmek için yardım etmeye her zaman hazır olduklarını aktardı. Tüm bunların ötesinde ilgili haberde, 1MDB skandalının David Solomon’un bankaya liderlik ettiği ilk iki ayında patlak verdiği ve selefi Lloyd Blankfein’ın mirasını karmaşıklaştırdığını vurgulandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Bankalar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum