Yatırım yapmaya başla!

Goldman Sachs’a Göre Brent Petrol Bu Yaz 82 Doları Geçecek

Viyana'da yapılan OPEC toplantısında, günlük 1 milyon varil üretim artışında mutabakata varıldı. Bu kararı değerlendiren Goldman Sachs, Brent petrolde varil başına 82,5 doların görüleceğini bildirdi.
Goldman Sachs’a Göre Brent Petrol Bu Yaz 82 Doları Geçecek

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) üyesi ve üye olmayan ülkelerin, küresel petrol üretiminin artırılması konusunda uzlaşıya varması gelişmesini değerlendiren Goldman Sachs, petrol fiyatlarının artacağını belirtti. Amerika Birleşik Devletleri merkezli yatırım bankası Goldman Sachs, Brent petrolün bu yaz aylarında, varil başına 82,5 doları göreceği tahminlerini koruduklarını bildirdi.

Ünlü yatırım bankası uzmanlarına göre Brent petrol varil başına 82,5 dolardan işlem görecek.

Öte yandan petrol fiyatlarının bu yıl sonuna kadar varil başına 75 dolara inmesi öngörülüyor. Geçtiğimiz hafta Viyana’da yapılan OPEC ve OPEC üyesi olmayan ülkeler toplantısında 2016 yılında yapılan İş Birliği Deklarasyonu’nun petrol piyasalarının istikrar için önemine değinildi.

OPEC Enformasyon Bölümü’nden Hasan Hafidh, düzenlediği basın toplantısında 171. OPEC Olağan Toplantısı’nda üye ülkelerin günlük üretimi 1,2 milyon varile, aralarında Rusya’nın da olduğu OPEC üyesi olmayan ülkelerin ise 600 bin varile sabitleyeceğini söyledi. Goldman Sachs yayınladığı notta, söz konusu toplantıda alınan karar sonrasında ortaya çıkan gerçeğin, bugünkü arz açığının büyük olasılıkla devam edeceğinin göstergesi olduğunu bildirdi.

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Halid el-Fatih, yılın ikinci yarısından itibaren günlük 1 milyon varil üretim artışında karar kıldıklarını söyledi.

2016 yılından önce petrol piyasasındaki istikrarsızlığa değinen Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, 18 ay önce OPEC ve üyesi olmayan ülkeler arasında yapılan işbirliğinin sadece bu piyasayı değil, aynı zamanda küresel enerji pazarını da olumlu etkilediğini, bu sayede yeniden dengelenme süreci ile istikrarın sağlandığını ifade etti.

Yaklaşık %150 olan uyumluluk seviyesinin %100’e çekilmesine karar verdiklerini söyleyen Novak, bu kararın son 17 ayda alınmış en önemli durum olduğunu sözlerine ekledi.

Samsung Futures Inc. Emtia Analisti Kim Kwangrae, alınan karara rağmen piyasanın üretim artışını ve fiyatlara etkisini merak ettiğini belirtti.

Ağustos vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 73,74 dolara kadar indikten sonra hafif yükseldi ve şu dakikalarda 74,56 dolardan işlem görüyor. Söz konusu fiyatlar Cuma günü kapanışı 75,55 dolardan yapmıştı. Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü ise Nymex piyasasında 20 sent düşüş gösterdi. Cuma günü kapanışı 68,58 dolardan yapan ham petrol Türkiye saat ile 15:15’te 69,25 dolardan işlem görüyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum