Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Goldman Sachs: ABD Hisse Senetleri Aralıksız Yükselişini Durdurabilir

Pandemi etkisiyle Mart ayında sert gerileyen ABD hisse senetleri ve gösterge endeksleri, o tarihten bu yana hız kesmeden yükseliyor. Uzmanlar yatırımcıları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.
Goldman Sachs: ABD Hisse Senetleri Aralıksız Yükselişini Durdurabilir

Koronavirüs salgınının dünyada yayılmaya başladığı ve kısıtlamaların getirildiği Mart ayında küresel piyasalarda hisse senetlerinde sert düşüşler gözlenmişti. ABD endeksleri ayı piyasasına girerken Merkez Bankası’nın (FED) uyguladığı politikalar ve ekonominin yeniden açılmasıyla birlikte toparlanmaya geçilmesi uzun sürmedi.

Önemli gösterge endekslerinde %70 – 80’e varan artışlar gerçekleşti. Fakat halihazırda dünya genelinde 92 milyon, Amerika’da ise 23 milyon enfekte hasta bulunuyor. Goldman Sachs ekonomisti aylardır hiç durmadan yükselen borsa endekslerinin tersine dönebileceği konusunda uyarıda bulundu.

ABD gösterge endeksi S&P 500, pandeminin yarattığı sert düşüşün ardından yaklaşık %70 yükseldi.
S&P 500 Endeksi %70 Yükseldi
Kaynak: Market Watch

Endeks Salı günü kapanışı 3.801,19 puandan yaptı. Goldman Sachs Baş Ekonomisti Jan Hatzius, CNBC’ye verdiği röportajda ABD borsalarının coronavirüs vakalarındaki kaygı verici artışa rağmen, 2021 yılına pozitif başladığını söyledi.

Önemli borsa endekslerinin rekor seviyelere yükseldiğini fakat piyasanın durumu göz önünde bulundurulduğunda, hisse senetlerinde geri çekilme olabileceğini belirtti.

Bunun sebeplerini ise devam eden uzun vadeli faiz oranlarındaki yedekleme ve Federal Rezerv’in teşvik programını azaltma olasılığı olarak açıkladı. ABD’de 3 Kasım seçimlerinin ardından geçen hafta Demokrat Joe Biden’ın başkanlığı onaylandı. Bunun ardından 10 yıllık Hazine tahvil faizleri %1,18 seviyesine çıktı.

Önceki işlem gününü %0,28 değer kazancıyla tamamlayan Nasdaq kompozit endeksi, Mart’tan bu yana %80 değer yükseldi.
Nasdaq Endeksi %80 Yükseldi
Kaynak: Market Watch

Endeksin son geldiği puan 13.072,43 oldu. ABD ekonomisinin hala durgunluk döneminde olduğunu ifade eden Hatzius, hedefin altında seyreden enflasyon ve ekonomiyi desteklemek için uygulanan politikaların hisse senedi piyasaları için kırılganlığı artıran ayrıntılar olduğunu belirtti.

Kurum analistleri son yayımladığı raporda ABD ekonomisi için 2021 büyüme beklentisini, %5,6’dan %6,4’e yükseltmişti. Söz konusu rezive etme işleminde, Biden’ın trilyonlarca dolarlık yeni destek paketini açıklayacağını duyurmasının etkisi oldu.

Biden’ın yeni destek paketinin ekonomideki canlanmayı artırması bekleniyor. Bunun yanında bazı işyerlerinde pandeminin yarattığı sıkıntıların yavaş yavaş ortadan kalkmasının iyimserliği artırdığı ifade edildi. Jan Harzius, tahvil piyasalarında ve ABD hisse senetlerinde rekor seviyelerin ardından, yükselişe bir mola vereceğini öngörüyor ve yatırımcıları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum