Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Sachs ABD Ekonomisine Dair Küçülme Beklentisini %4,2’den %4,6’ya Çekti

Goldman analistleri Covid-19 pandemisinde 132 bin insanın hayatını kaybettiği Amerika’da, ekonomiye ilişkin tahminlerini aşağı yönde revize etti.
Goldman Sachs ABD Ekonomisine Dair Küçülme Beklentisini %4,2’den %4,6’ya Çekti
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs salgını tüm dünyada hız kesmeden devam ediyor. Dünya çapında toplam vaka sayısı 11 milyon 572 bin, can kaybı ise 537 bin olarak rapor edildi. Vakaların yaklaşık 3 milyona yakını sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunuyor.

Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri günlük vaka sayısının rekor seviyelere ulaşmasından duyduğu endişeyi dile getirirken ülkelerin yeniden karantina uygulamasını başlatması riskinin bulunduğunu aktarıyor.

Mart ayının ortasından itibaren başlatılan kısıtlamalar ülkelerin ekonomilerine tarihin en sert darbesini vurdu. Kurumlar da küçülme beklentilerini bu doğrultuda paylaşıyor.

Goldman Sachs analistleri Amerikan ekonomisine dair tahminlerini revize etti.

Salgın kuşkusuz tüm ülkelerin ekonomisini olumsuz etkiledi. Otoriteler son 100 yılın en büyük ekonomik durgunluğunun yaşandığını belirtiyor. ABD dünyanın en büyük ekonomisine sahip ülke konumunda. Ardından da Çin geliyor. Ülke ekonomisi salgın nedeniyle getirilen kısıtlamaların etkisiyle yılın ilk çeyreğinde %5 küçüldü.

FED yetkilileri ekonominin önünde çok fazla belirsizlik olduğunu ve endişelenmek için bir dizi geçerli sebep olduğunu söylüyor. Goldman Sachs analistleri daha önce yaptığı değerlendirmede ABD ekonomisinin bu yıl %4,2 daralacağını söylemişti. Fakat son değerlendirmesinde bu oranı %4,6’ya yükseltti.

ABD Güncel Koronavirüs Tablosu
Kaynak: Worldometers

Kurumun Jan Hatzius ve diğer analistlerinin hazırladığı çalışmaya göre tüketici harcamaları muhtemelen Temmuz ve Ağustos aylarında da değişmeyecek. ABD ekonomisinin yılın üçüncü çeyreğinde %25 büyüyeceğini tahmin eden analistler, gelecek yılın tamamında %5,8 genişleme bekliyor.

Daha önceki üçüncü çeyrek tahmini %33 büyüme yönündeydi. Daha önce %9,5 olan 2020 işsizlik oranı tahmini ise %9’a düşürüldü. Bu arada ekonominin toparlanması için ancak salgının bitmesinin gerektiği söylenirken, maske takmanın ve kurallara uymanın önemine değinildi.

Birçok eyalette vakalarda rekor artış olduğu ancak sosyal mesafe kurallarına uyulan yerlerde tablonun iyiye gitmesiyle, ekonomide gözle görülür iyileşme olduğu ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu