Yatırım yapmaya başla!

Goldman Sachs: “2020 Yılında Bir Petrol Kıtlığı Olacak”

Goldman Sachs tarafından yapılan analizler, 2020 yılında bir petrol kıtlığı yaşanacağını gösterdi. Detaylar şöyle;
Goldman Sachs: “2020 Yılında Bir Petrol Kıtlığı Olacak”

Yüksek petrol fiyatları ve mevcut durum tüm dünyayı endişelendirirken, tedirgin edici yeni bir yorum da Goldman Sachs’dan geldi ve dev şirket bir petrol kıtlığının yaklaştığını öngördü. Bu noktada; küresel petrol şirketlerinin, hem hükümetten hem de yatırımcılardan gelen temiz enerji baskılarına karşılık vererek enerji sektöründe düşük karbon alanlarına kaydıkları belirtildi.

Goldman Sachs EMEA Doğal Kaynaklar Araştırma Başkanı Michele Della Vigna da; “2020 yılında açık fiziki bir petrol sıkıntısı yaşayacağız çünkü geleceğin petrol üretimi için yatırım yapmaya izin verilmiyor” ifadeleriyle görüş bildirdi. Düşük karbon geçişinin düşük petrol fiyatlarıyla değil yüksek petrol fiyatlarıyla geleceğini söyleyen Vigna, “dünyanın en büyük petrol şirketleri yatırımcılar tarafından yaygın bir şekilde sahiplenilmek için atmosferdeki karbon miktarını en aza indirmek konusunda ciddi olduklarını göstermeleri gerektiğini anlamaya başladılar” dedi.

Goldman Sachs analisti, petrol şirketlerinin yatırımcı hissiyatındaki değişimi anlamaları için kömür şirketlerinin son 5 yıldaki değer kaybına bakmalarının yeterli olacağını da vurguladı.

Goldman Sachs EMEA Doğal Kaynaklar Araştırma Başkanı Michele Della Vigna Petrol Kıtlığı Goldman Sachs uzmanı ayrıca tam anlamıyla yenilenebilir enerjiye geçiş yapana kadar, geçici mücadelenin gaz merkezli güçte daha geniş bir pazar payına sahip olmak için verileceğini de ekledi. Ve gaz altyapısının devasa yatırım maliyetiyle birlikte büyük devlet destekli şirketlerin en iyi konumda olduklarını dile getirdi.

Burada analist, küresel petrol ve gaz piyasasını domine eden yedi yeni şirketten bahsettiklerini çünkü başka kimsenin dev projeleri finanse edemeyeceğini aktardı.

Goldman Sachs Analisti Michele Della Vigna Petrol Kıtlığı Yorumu “The new seven sisters” olarak belirtilen şirketlerin de Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) dışındaki ülkelerden en etkili firmalar olarak görüldüğü hatırlatıldı. Bunlar; Suudi Arabistan’ın Aramco’su, Rusya’nın Gazprom’u, İran’ın NIOC’u, Çin’in China National Petroleum Corporation’u, Brezilya’nın Petrobras’ı, Venezuela’nın PDVSA’sı, Malezya’nın Petronas’ı olarak tanımlandı.

Orijinal 7 kız kardeşin (seven sisters) daha sonra BP, Chevron, Shell, Exxon Mobil, Royal Dutch Shell olmak üzere birleşecek firmalar olduğunun da üzeri çizildi. Bu noktada Della Vigna
Birleşik Krallık firması Shell ile Fransız Total gibi Avrupalı petrol şirketlerinin de büyük petrolden büyük enerjiye geçme konusunda ABD’li rakiplerin önünde olduğunu belirtti.

İlgili haberde son olarak petrol piyasalarının fazlalık ve ekonomik yavaşlama endişeleri ile zayıf seyrettiği bilgileri paylaşıldı. Brent ve WTI sözleşmelerinin her ikisi de bu hafta Ekim ayındaki en yüksek seviyelerine göre yüzde 20 civarında düştüğü için ayı piyasalarına girmişti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum