Yatırım yapmaya başla!

Goldman Sachs 2019’da Tüm Büyük Pazarlarda Zayıf Kazanç Artışı Bekliyor

Goldman Sachs'ın küresel sermaye stratejistine göre; yatırımcılar 2019 yılında tüm büyük pazarlarda zayıf kazanç artışı bekleyebilecekler.
Goldman Sachs 2019’da Tüm Büyük Pazarlarda Zayıf Kazanç Artışı Bekliyor

Goldman Sachs küresel sermaye stratejisti Peter Oppenheimer, 2019 yılına kötümser kazanç artışları beklentisini paylaştı. Oppenheimer verdiği demeçte, ABD bankalarının ilk çeyrek karlarında karışık sonuçlar verdiğini ve bunun 2019’da tüm büyük pazarlar için geçerli olduğunu söyledi.

Oppenheimer, merkez bankalarının güvercin yorumlarına dikkat çekerken, hisse senedi piyasalarında toparlanma sağlayacağını söyledi.

Peter Oppenheimer Hisse Senedi YorumuCNBC’ye konuşan Oppenheimer, merkez bankalarının daha fazla güvercin tavır takınmasının hisse senedi piyasalarında bir toparlanmayı tetikleyecek olması açısından çok önemli olduğunu belirtti. Bu sayede odağın şimdi kazanç sezonuna geçeceği anlamına geldiğini de vurguladı.

Oppenheimer, “Bu yıl tüm büyük pazarlarda kazanç artışının oldukça zayıf olacağını düşünüyoruz. Öyleyse sahip olduğumuz toparlanmayı gördükten sonra çoğu şimdi kazancının ne kadar büyüyebileceğine bağlı olacak ve bence bu oldukça mütevazi olacak,” dedi.

İlk çeyreğin ABD için negatif olması beklenirken Goldman Sachs, hem ABD’de hem de küresel olarak ikinci yarıda iyileşme öngörüyor.

ABD ve Küreselde İkinci Yarıda İyileşmeGoldman Sachs, bir iyileşme için yılın ikinci yarısını beklerken stratejist Oppenheimer, “Küresel faaliyetin yılın ikinci yarısında artacağını düşünüyoruz, hatta gerçekte gerisinde kalmış Avrupa’da bir maliye politikasında ılımlı duruştan gelen bazı dalgalanmaların yaşanacağı düşüncesine sahibiz,” dedi.

Dünyanın dört bir yanındaki yatırımcılar ekonomi için kasvetli bir bakış açısıyla ilgileniyorlar. Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Para Fonu, yakın zamanda Euro ekonomisindeki ekonomik büyüme tahminlerini; Almanya ekonomisindeki yavaşlama, İtalya’nın artan borcu ve İngiltere’nin Avrupa’dan çıkmasıyla ilgili belirsizlikler gibi riskler ile düşürdü.

Amerikan Merkez Bankası ise en son politika toplantısına kadar sert bir bakış açısına sahipti.

FED Sert Bir Bakış Açısına SahiptiChicago FED Başkanı Charles Evans, ABD’de sürdürülebilir enflasyonun sağlanmasına yardımcı olmak için 2020 sonbaharına kadar faiz oranlarında bir artırma kararı olmayacağını belirtti. Ancak Goldman Sachs’tan Oppenheimer, daha güçlü bir ekonomik faaliyetlerin gelecekteki oranların faiz artırımı ihtimalini artırabileceğini ve bankaların görünümünü güçlendirebileceğini söyledi.

Oppenheimer, “Avrupa’da daha negatif faiz oranları veya daha uzun vadeli negatif faiz tahminlerini henüz gerçekleştirmedik, bu faiz marjları beklentisine bağlıydı. Ancak ekonomik aktivite geliştikçe ve gerçekten de faiz oranlarının yükselebileceği beklentisini alıyoruz. İleriye dönük olarak bu daha destekleyici olacaktır,” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum