Yatırım yapmaya başla!

Goldman Sachs 2019’da Durgunluk Öngörmese de Keskin Bir Yavaşlama Olacağını Söylüyor

Goldman Sachs 2019'de resesyon öngörmese de keskin bir yavaşlama olacağını bildirdi. Detaylar haberimizde;
Goldman Sachs 2019’da Durgunluk Öngörmese de Keskin Bir Yavaşlama Olacağını Söylüyor

Goldman Sachs’ın küresel hisse senedi stratejisti bugün verdiği demeçte, 2019’da büyük ekonomilerde herhangi bir resesyon öngörmediğini ancak ABD ile Avrupa’da düşük kar artışının mümkün olduğunu söyledi. Goldman Sachs’ın Frankfurt’taki Küresel Strateji Konferansı’nda konuşan stratejist Peter Oppenheimer; “Hala hiçbir büyük ekonomide durgunluğa doğru gitmediğimizi düşünüyoruz” dedi.

“Geçen yılın sonunda ABD için beklentilerde keskin bir düşüş oldu ve ülkede büyük bir politika ve finansal koşullarda sıkılaştırma varken biz bir resesyon görmüyoruz ama oldukça keskin bir yavaşlama görüyoruz.” yorumuyla dikkat çeken Oppenheimer, piyasaların fiyatlandırmada beklediklerinden daha derin bir sıkıntılı döneme girdiğini anlattı.

Oppenheimer’ın yorumları, FED’in faiz oranlarını artırması ve ABD-Çin başta olmak üzere yükselen jeopolitik gerilimler arasında ABD piyasa katılımcıları arasındaki genel karamsarlığın üzerine geldi.

Goldman Sachs Peter Oppenheimer Yorumlar Aralık ayında Natixis tarafından yapılan ve 500 Wall Street varlık yöneticisinin katıldığı bir anket, çoğunluğun tarihteki en uzun boğa piyasasının 2019’da sona ereceğini hissettiğini göstermişti. Ayrıca ankete katılanların yüzde 41’i, ABD hisse senetleri için tahsisleri azaltacağını belirtmişti. 2019 için büyüme tahminleri, ticaret endişeleri, Çin’deki yavaşlama endişeleri, Brexit ve Avrupa’daki politik belirsizlik gibi faktörlerle de baskılanıyordu.

Uluslararası Para Fonu da geçtiğimiz Ekim ayında 2019 için küresel büyüme tahminini düşürdüğünde ticaret gerilimlerine işaret etmişti.

Uluslararası Para Fonu Küresel Büyüme Tahmini Düşürdü

IMF küresel büyümenin 2019’da yüzde 3.7’lik bir büyüme kaydedeceğini öngörmüş, bunun iki yıllık Dünya Ekonomik Görünümü raporundaki önceki tahmininde 0.2 puan düşük olduğu bildirilmişti. Bu arada ABD’deki sıkılaştırılan finansal koşullar ve FED’i artırımlarından dolayı sık sık eleştiren Trump da endişe kaynakları oldu. Aralık sonunda FED yeniden artırıma gitmiş ve merkez bankası yetkilileri daha önce 2019’da öngördükleri 3 artırımı 2 artırım ile değiştirmişlerdi.

Goldman Sachs’ın kıdemli küresel ekonomisti Jari Stehn burada FED’in 2019 ‘da iki artırım daha yapmasını beklediğini ancak büyüme yavaşlarsa durumun değişebileceğini söyledi.

Goldman Sachs FED 2019 2 Artırım Yapacak ama Durum Değişebilir FED’in yakın dönemde faiz artırma döngüsünde bir duraklama olduğuna işaret ettiğini dile getiren Stehn, enflasyon rakamlarının daha yumuşak olduğuna ve FED’in normalleşme sürecinde daha fazla sabır göstermesine dikkat çekti. Aynı zamanda FED’in artırım döngüsünün sona erdiğini düşünmediklerini kaydetti.

Piyasalar 2019’un başından bu yana bir iyileşme görmüş olsa da devam eden ekonomik türbülansın ortasında kazanç artışının, kurumsal sektördeki sağlığın kilit bir ölçüsü olacağının da üzerini çizdi. Oppenheimer da kar artışının bu yıl ve her bölgede çok yüksek olduğunu düşündüklerini söyleyerek; “Beklentimiz bu yıl ABD’de kar artışının yaklaşık yüzde 6 olacağı yönünde. Bu geçen yılın yaklaşık yüzde 23’ü ile kıyaslandığında düşük kalıyor, yani bizim görüşümüz ABD’de de Avrupa’da da düşük kar artışı elde edeceğinizdir ama yine de olumlu” dedi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum