Yatırım yapmaya başla!

Goldman: Rekor Ralli Üç Büyük Hisse Alıcısı ile Devam Edecek

Goldman Sachs, S&P 500'de görülen rekorların üç büyük alıcıya bağlı olarak devam edebileceğini söyledi.
Goldman: Rekor Ralli Üç Büyük Hisse Alıcısı ile Devam Edecek

S&P 500, Pazartesi günü tüm zamanların en yüksek seviyesini kaydetti. Goldman Sachs, boğa piyasasının üç büyük alıcıya bağlı olarak 2020’ye girildiğinde devam edeceğini söyledi. ABD’li yatırım bankası, üç büyük alıcının; yabancı yatırımcılar, şirketler ve ABD’de hanehalkları olduğunu belirtti.

Firmaya göre; şirketler gelecek yıl hisse senetleri için 470 milyar dolar harcayarak, yabancı yatırımcılar ve ABD’li hanehalkları sırasıyla 50 milyar dolar ve 30 milyar dolar katkıda bulunacaklar.

Küresel büyüme korkuları ve artan değerler, S&P’nin yeni zamanların en büyük seviyesine olan hareketini yavaşlatırken, Goldman 2020’ye giden fonun hisse senetleri için elverişli olmaya devam ettiğini söyledi.

David Kostin liderliğindeki Goldman Sachs analistlerinin hazırladığı bir raporda, “Pozitif hisse senedi piyasası getirileri, artan faiz oranları ve ABD ile Dünya GSYİH büyümesini dengelemek, halihazırda yükselmiş hisse senedi risklerini desteklemelidir,” dedi.

En Büyük Talep Kaynağı Şirketler

En Büyük Talep Kaynağı ŞirketlerŞirketler, geri alım harcamaları devam ettikçe ve satın alımların artmasıyla birlikte gelecek yıl en büyük ABD hisse senedi talebi kaynağını temsil edecekler.

Goldman, şirketlerin geri alım programları ile birleşme ve satın alma harcamaları yoluyla 470 milyar dolar harcamasını bekliyor. Birleşme ve satın alma harcamalarının artmasını desteklemesi gereken alt çizgi büyümesi hızlanıyor.

11 S&P sektöründe, şirketi geri alım harcamalarının teknoloji şirketleri arasında en yüksek olacağını ve ardından enerji ve kamu hizmetleri şirketleri olacağı öngörülüyor.

Ancak Goldman, 470 milyar doların 2019 harcamasına göre yüzde 2 düşüş göstereceğini belirtti. Firma, geri alımların politik incelemesini ve 2020 cumhurbaşkanlığı seçimlerinin önündeki belirsizliği, yavaşlamanın olası nedenleri olarak gösterdi.

Yabancı Yatırımcılar

Yabancı YatırımcılarGoldman, yabancı yatırımcıların azalan dolar nedeniyle gelecek yıl kısmen 50 milyar dolarlık hisse senedi almalarını bekliyor. Firma ekonomisinde doların gelecek yıl yüzde 3 oranında zayıflayacağı tahmin ediliyor.

Gelecek yılın net alımları, Goldman’ın yabancı yatırımcıların ABD borsalarında toplam 175 milyar dolar alacağını öngördüğü 2019’dan itibaren harekete geçecek. Bu yıl şimdiye kadar İngiltere merkezli yatırımcılar, ABD hisse senetlerinden 126 milyar dolar topladı ve bu da onları en büyük satıcı haline getirdi.

Çin merkezli yatırımcılar ise 19 milyar dolar verdi. İngiltere dışındaki Japon ve Avrupalı yatırımcılar bu yıl sırasıyla 53 ve 23 milyar dolar katkıda bulundular.

Bununla birlikte devam eden ABD-Çin ticaret savaşı, Çinli alıcıları caydırabileceği için izlenmesi gereken önemli bir faktör olmaya devam ediyor. Goldman, “Yabancı yatırımcı sermaye talebini bir araya getirme riski, ABD’deki Çin’deki yatırımcıların ABD hisse alımlarını etkileyebilecek olan ABD-Çin ticaret çatışmasının ilerlemesidir,” ifadelerini kullandı.

ABD Hanehalkı

ABD HanehalkıAmerika Birleşik Devletleri’ndeki yatırımcılara gelince, Goldman yerli hanehalklarının 2020’de piyasaya 30 milyar dolar katkıda bulunmasını bekliyor. İtici faktörlerden biri, ABD’li yatırımcıların tarihsel olarak düşük nakit pozisyonları olabilir.

Goldman, verileri taradıktan sonra mevcut nakit varlıklarının son 3 yılda yüzde 22’nin altında olan yüzde 15’lik bir oranla yer aldığını tespit etti. Bu, yatırımcıların tahvil fon alımında da hızlı bir artış olmasına rağmen piyasada sağlam getiri bulabilecekleri konusunda iyimser olduklarını düşündürmektedir.

Firma, “Yüksek belirsizlik, yatırımcı durgunluktan korkuyor ve düşük başlangıçlı nakit tahsisleri özkaynak tahsislerinde önemli bir artışı sınırlayacak,” dedi.

Geri Çekilmeler

Geri ÇekilmelerGoldman, yatırım fonları ve emekli aylıkları ile hisse senetlerini tartıştıracaklarını belirtti. Önümüzdeki yıl bu iki gruptan çıkan çıkışların sırasıyla 100 milyar dolar ve 250 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. Bu, yatırımcıların pasif olarak yönetilen fonlara yönelmesi nedeniyle yatırım fonlarının beşinci yılındaki net çıkışlara işaret ediyor.

Şirket, yatırımcıların ETF’leri desteklemeye devam edeceğini tahmin ediyor. Ancak önümüzdeki yıl için 150 milyar dolarlık tahmini katkı beş yıllık ortalamanın 220 milyar dolar olduğunu gösteriyor.

Bu yıl şimdiye kadar yatırımcılar yatırım fonlarından 217 milyar dolar toplarken, 117 milyar dolar pasif bir şekilde yönetilen fonlara 100 milyar dolarlık yeni bir çıkış sağladılar. Firma, bu satış ve alım hızının yıl sonuna kadar devam etmesi halinde, ABD hisse senetleri fonları için 15 yılda en büyük ikinci çıkış olacağını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Hisse Senedi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum