Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Hisse Stratejisti: Enerji Ayı, Teknoloji Boğa Eğilimi Gösteriyor

Goldman Sachs'ın önde gelen hisse stratejisti teknoloji hisselerinin yükseliş, enerji hisselerinin düşüş eğilimine işaret ettiklerini söyledi.
Goldman Hisse Stratejisti: Enerji Ayı, Teknoloji Boğa Eğilimi Gösteriyor
Son Güncelleme: 
Yorum

Goldman Sachs’ın ABD sermaye stratejisi başkanı David Kostin, teknoloji sektörünün yakın vadede daha iyi performans göstermeye devam edeceğinden bahsettiği bir araştırma notu paylaştı. Teknoloji hisselerinin bir süredir gösterdiği iyimser performans ise bu görüşün bir kanıtı olarak algılandı.

Kostin, teknoloji sektörünün bugüne kadar rakipsiz bir pazar lideri olarak anılabileceğini düşünmeye başladığından bahsetti.
Nasdaq Kompozit 15 Haziran Düşüş Eğilimi
Grafik: MarketWatch

Nasdaq Kompozit endeksi, geçen hafta içinde 10.000 puan sınırının üstünü görerek, günlük bazda birkaç rekor art arda kırmıştı. Teknoloji hisselerinde görülen güçlü yükselişle endeksin rekorunu desteklemişti. Amazon ve Apple hisseleri %2 civarında yükselirken, Facebook ve Netflix’te sınırlı hareket gözlenmişti.

Nasdaq Kompozit endeksi, bugünkü işlemlere 9426,90 puandan başlangıç yaptıktan sonra 9403 puana kadar geriledi. Daha sonra yükselişe geçen endeks, 9517,33 puanı gördü ve kısa süre sonra %0,86 oranında ekside 9506,72 puandan işlem görmeye başladı. Geçen haftaki işlemleri ise %2 civarında yükselişle sonlandırmıştı.

Goldman’dan Kostin, teknolojideki iyimser beklentisine karşılık enerji sektörü için kötümser düşüncelere sahip. Kostin, enerji sektörünü bu yıl en büyük gecikme olarak tanımlıyor ve bankanın önümüzdeki haftalarda sektörden kaçınmaya devam edeceğini ifade ediyor.

Kostin, araştırma notunda Goldman’daki analistlerin son üç ay boyunca dikkat çekici bir ralli görmeye başladıklarını dile getirdi.
S&P 500 15 Haziran Önemli Piyasa Bilgileri
Grafik: MarketWatch

Stratejist, “Müşteri tartışmalarımızın çoğu, finansal varlıklar ile ekonomi arasındaki belirgin kopukluğa odaklanmıştır. Kurumsal yatırımcıların çoğu bizim gibi %36’lık bir pazar rallisiyle rekor düzeydeki keskin GSYİH daralmasının yan yana gelmesine şaşkın durumda. Ancak artımlı veri iyileşmesi ve olağanüstü politika desteğinin kombinasyonu, geleceğe bakan pazara virüsün neden olduğu kazanç hasarının eninde sonunda kısa ömürlü olmasını sağlamak için yeterli oldu,” dedi.

ABD hisse senetleri, erken işlemlerde ikinci bir koronavirüs salgını korkusuyla düşüş kaydetti. Haftaya Asya hisselerinin ikinci dalga salgın endişesiyle başlayan küresel borsalar, yönünü aşağı çevirmiş durumdalar.

Dow Jones Sanayi Ortalaması vadeli işlemleri 562 puan düşerken, açılış öncesi işlemlerde 664 puan geriledi.
DJIA 15 Haziran Düşüş Eğilimi
Grafik: MarketWatch

Endeks, geçen haftaki işlemleri 25.605,54 puandan tamamladıktan sonra yeni haftaya 25.270,39 puandan başlangıç yaptı. 24.963,83 puana kadar gerileyen endeks, daha sonra %1,99 oranında ekside 25.097,14 puandan işlem görmeye başladı.

Endeksin 5 günlük getirisi %8,79 oranında negatif, 1 aylık getirisi %2,24 oranında pozitif bölgede yer alıyor. Yılbaşından bu yana getirisi %11,88 oranında ve 1 yıllık getirisi %3,69 oranında negatif bölgede kalmaya devam ediyor.

S&P 500 gösterge endeksi ise vadelileri düşerken, spot piyasada %1,50 oranında değer kaybıyla 2995,78 puandan işlem görüyor.
S&P 500 15 Haziran Düşüş Eğilimi
Grafik: MarketWatch

Geçen haftaki işlemleri 3041,31 puandan tamamlayan endeks, bu haftaya 2993,76 puandan başlangıç yaptı. Açılışın ardından 2965,66 puana kadar gerileyen endeks, buradan bir miktar toparlandı. 3009,70 puana kadar yükselen endeks, yeniden kazançlarını geri vermeye başladı.

Amerikan göstergesinin 5 günlük getirisi %7,35 ve yılbaşından bu yana getirisi %7,31 oranında negatif bölgede yer alıyor. 1 yıllık getirisi %3,63 oranında pozitifken, 3 aylık getirisi %25,50 oranında kazanca işaret ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu