Paylaşım

Goldman Desteğiyle Altın Kazanımlarını İkinci Güne Genişletti


 

Altın haftanın üçüncü işlem gününde kazanımlarını ikinci güne genişletmeyi başardı. Yeni yılın en çok kazandıran yatırım aracı olan altın piyasasında yaşanan gelişmeler ve ayrıntılar haberimizde;

Altın piyasasında bu işlem haftasında oldukça önemli gelişmeler yaşanıyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz işlem haftasından bu yana dolar, küresel çapta oldukça önemli tırmanışlar gerçekleştirmeyi başarmıştı. Dolardaki tırmanışların en önemli nedeni ise Atlanta FED Başkanı Dennis Lockhart’ın gerçekleştirdiği açıklamasında, FED’in önümüzdeki ay gerçekleştireceği yılın dördüncü toplantısında faiz artırımına gideceğini ifade etmesiydi. Lockhart’ın açıklamalarının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Dolardaki tırmanış altın piyasasına negatif bir etki yapmış ve altının zor günler geçirmesine neden olmuştu. Ancak geçtiğimiz gün dolardaki tırmanış sonlandı. Dolardaki tırmanışın durmasının nedeni ise ABD’de açıklanan Nisan ayı tarım dışı istihdam verisiydi. Ekonomistlerin beklentilerinin altında açıklanan veri sonrası uzmanlar yaptıkları değerlendirmelerde, FED’in faiz artırımına gitmesinin zorlaştığını ifade etmişlerdi. Dolardaki tırmanışın son bulması, altının yönünü yeniden yukarıya doğru çevirerek tırmanışa geçmesini sağladı.

Altın dün başladığı kazanımlarına bugünde devam etti. Altının bugünkü işlemlerde kazanımlarını genişletmesinin nedeni ise Goldman Sachs Group Inc.’nin altın fiyat tahminlerini yükseltmesi oldu. Goldman açıklamasında, önümüzdeki bir yıl için altın fiyat tahminlerini tırmandırdı ve bu doğrultuda üç ay için altın tahmini 100 dolar yükselterek ons başına 1,200 dolara çıkardı.

Spot altın haftanın üçüncü işlem gününde yüzde 0,3 oranında değer kazandı. Yaşadığı değer kazanımı sonrası spot altın, Singapur saati ile 09.35’te ons başına 1,269.40 dolar seviyesine tırmandı. Hatırlanacağı üzere dünkü işlemlerde doların düşüşe geçmesinin ardından spot altın yüzde 0,2 oranında tırmanmıştı.

“Altın zeminini oldukça iyi korudu!”

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. bugün yatırımcılara yönelik bir bilgilendirme notu paylaştı. Paylaşılan notta, altın EFT’lerinden gelen güçlü alımların ve dolar piyasasında görülen gerilemelerin desteği sonrası altının zeminini oldukça iyi koruduğu ifade edildi.

Paratic Piyasalar

Yorumları Görmek İçin Tıklayın