Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Sachs: “Altın FED’in Enflasyon Hedefi Aşılırsa 2000 Doları Geçebilir”

Goldman Sachs analistlerine göre, altın fiyatları FED'in enflasyon hedef seviyesine bağlı olarak 2000 doların üzerine çıkabilir.
Goldman Sachs: “Altın FED’in Enflasyon Hedefi Aşılırsa 2000 Doları Geçebilir”
Son Güncelleme: 
Yorum

Aylardır dünya gündeminden bir an olsun düşmeyen koronavirüs pandemisi piyasaların seyrini de büyük ölçüde etkiledi. Pandemiden kaynaklı belirsizlikler, yatırımcıların daimi güvenli varlıkları olarak gördüğü altına yönelmelerini sağlayınca fiyatlar geçtiğimiz aylarda en yüksek seviyeleri gördü.

Altındaki cazibe artışı fiyatları genel olarak yukarı çekse de zaman zaman düşüşler de meydana geldi. Örneğin, özellikle son dönemlerde normalleşmenin başlatılması ekonomilerde toparlanma olabileceğine yönelik umutları canlandırdı. Oluşan iyimserlik yatırımcıların algısını güvenli limandan uzaklaştırdı.

Dün Haziran FOMC toplantısını gerçekleştiren FED, piyasaların beklentisiyle uyumlu hareket ederek faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Bankanın kararının ardından desteklenen altın, bugün yükselişe geçti. Bugün ons başına 1740 dolar civarından fiyatlanan altında yakın zamanda 1700 dolar sınırları da kaydedildi.

Nisan ortasında ons altın için 2000 dolar seviyelerinin muhtemel olduğu söylenmişti. Bugün benzer bir yorum da Goldman Sachs’ten geldi.
Altın 6 Aylık Değişim
Kaynak: piyasa.paratic.com

FED, ABD enflasyonunun belli bir süredir %2 ya da bu seviyenin altında kalması hedefliyor.

FED Enflasyon Hedef %2

Goldman analistlerine göre, enflasyonda hedeflenen bu seviyenin üzerine çıkılması durumunda altın fiyatlarına ons başına 2000 dolar üzerini getirebilir.

Goldman Sachs Altın 2000 Dolar

Doların son zamanlardaki zayıf seyri ve düşük seviyedeki reel faizlerin yatırımcıları riskli varlıklara yatırım yapmaya ittiği belirtilirken, buna rağmen altın fiyatlarının yükselişi sürdürdüğüne dikkat çekildi.

Aylarca devam eden sıkı karantina kurallarının yumuşatılarak yeni normal hayata geçilmesiyle birlikte değerli metale olan ilginin azalmasına rağmen analistlerden böyle bir yorum gelmesi yükseliş beklentilerini tetikledi. Öte yandan dün Mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıklayan ABD, oranda bir önceki aya kıyasla %0,1 azalış ve yıllık bazda aynı oranda artış bildirmişti.

Geçtiğimiz günlerde Australia & New Zealand (ANZ) Banking’ten bazı stratejistler, piyasadaki risk iştahının artmasına rağmen altının 2020’nin ikinci yarısında rekor yükseliş kaydedebileceğini öngörmüştü. Piyasalarda belirsizliğin sürdüğü şu günlerde altın piyasasının seyri takip edilecek.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%