Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Açıkladı: FED’in Gevşemesi Sonrası Hangi Emtialar Yükselecek

Goldman Sachs, FED’in faiz indirimlerinin ardından bakıt ve altında yükseliş olacağını tahmin ediyor. Ayrıntılar geliyor…
Goldman Açıkladı: FED’in Gevşemesi Sonrası Hangi Emtialar Yükselecek
HABER GİRİŞ

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs, küresel piyasalar tarafından bu yılın ortasında başlaması beklenen Federal Rezerv faiz indirimlerine ilişkin değerlendirmede bulundu. Banka faiz indirimleri ile beraber hangi emtiaların en çok yükselişi sergileyeceğini tahmin etti.

Bankanın analistleri, ABD Merkez Bankası’nın olası faiz indirimlerinden dolayı emtia sektöründeki en hızlı fiyat artışının bakır ve altında görülmesinin beklendiğini söyledi.

Londra Metal Borsası’nda üç aylık bakır, üç haftanın en yüksek seviyesi olan metrik ton başına 8.548 dolara ulaştı. Ons altın ise 2.030 dolar ile neredeyse iki haftanın en yüksek seviyesinde işlem gördü.

Wall Street bankası, mevsimsel stok döngüleri ve hava durumu gibi mikro faktörlerin, faiz indirimlerinden kaynaklanan herhangi bir etkiye ağır basması nedeniyle doğal gaz veya tarımsal emtialar üzerinde önemli bir fiyat etkisi beklemediğini belirtti.

Açıklamada, düşük faiz oranlarının hem emtia talebi hem de arzı üzerindeki olumlu etkisinin, emtia fiyatlarının etkisini teoride belirsiz hale getirdiğine vurgu yapıldı. Bir kısım analiste göre FED, Haziran ayında faiz indirimlerini indirmeye başlayacak. Uzmanlar ilk faiz indiriminin tahmin edilenden geç gelmesinin daha büyük bir risk olduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

FED, Mart 2022’den itibaren faiz oranlarını artırmaya başladı ve yüzde 5,25-5,50 seviyesine taşıdı. Bir sonraki toplantı 20 Mart’ta gerçekleştirilecek. Yaygın beklenti faiz oranında bir değişiklik yapılmayacağı yönünde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın