Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’de Bir İlk: Gökmen Uzay Merkezi’nde Sona Yaklaşılıyor!

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Gökmen Uzay Merkezinin yapımında yarıya gelindiğini açıkladı. İşte detaylar...
Türkiye’de Bir İlk: Gökmen Uzay Merkezi’nde Sona Yaklaşılıyor!

Dünyanın gelişmiş ülkelerinde başka ABD, Rusya, Çin gibi ülkelerin uzay araştırmalarına büyük yatırımlar yaptığına tanık olmaktayız. NASA, SpaceX gibi teknoloji devi firmalar uzay araştırmalarına büyük önem vermekte ve dünyada bu alanda öncü şirketler konumundadır.

Bugüne kadar Türkiye’de ise bu alanda herhangi bir çalışma yapılmamıştı. Ancak 2017 yılının Ağustos ayından itibaren bu alanda ilk adım Bursa’da atılmış oldu. BTSO’nun başını çektiği Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, TUBİTAK ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ile 12 bin metrekarelik alanda yapımı devam eden Gökmen Uzay ve Havacılık Merkezi’nin yapımı bugün itibariyle devam ediyor.

GUHEM’de Yarıya Gelindi!

Türkiye’de bir ilk olarak havacılık ve uzay merkezi Gökmen’in yapımının son hızla devam ettiği açıklandı. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan açıklamada Gökmen Uzay ve Havacılık Merkezi’nin yapımında yarıya gelindiği belirtildi.

Gökmen Uzay ve Havacılık Merkezi’nin yapımı için 200 milyon liralık bir bütçe ayrılmış durumda. Uzay merkezinin inşaatı tamamlandığında dünyada ilk 5 merkez arasında Avrupa’nın ise en büyük uzay merkezi olacak.

Amaç Uzay ve Havacılığa İlginin Artması!

Ülkemizde bir ilk olan GUHEM’in bu yıl sonuna kadar inşaatının tamamlanması bekleniyor. Kasım ayında hizmete açılacak olan Gökmen Uzay ve Havacılık Merkezi’nde gençlerin uzay ve havacılığa olan ilgisinin arttırılması amaçlanıyor.

Açılack olan uzay merkezinde uçuş simülatörleri, çeşitli atölyeler ve donanımlar bulunacak. Ayrıca atmosferde olan olaylar, güneş sistemi, gezegenler ve galaksilere ait tüm bilgiler ışığında Gökmen Uzay Merkezi’inde araştırmalar yapılabilecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum