Yatırım yapmaya başla!

Go-Jek, Uber’in Çıktığı Güneydoğu Asya Pazarına 500 Milyon Dolarla Giriyor!

Endonezyalı startup şirketi Go-Jek, Uber’in Güneydoğu Asya pazarında havlu atmasını fırsat bilerek büyümek için hamle yaptı. İşte ayrıntılar;
Go-Jek, Uber’in Çıktığı Güneydoğu Asya Pazarına 500 Milyon Dolarla Giriyor!

Endonezyalı startup şirketi Go-Jek, Uber’in faaliyetlerini Grab’e devrettiği Güneydoğu Asya pazarına gireceği yönündeki duyurusuyla sektörde büyük yankı uyandırdı. Uber’in yokluğundan faydalanarak piyasada büyük bir adım atmaya hazırlanan Go-Jek; bugünkü açıklamasında Vietnam, Tayland, Singapur ve Filipinler’e girmek için 500 milyon dolarlık yatırım yapacağını belirtti.

Endonezya’nın dominant ulaşım servisi Go-Jek’in bu hamlesi, Uber’in ve diğer girişimlerin arasındaki rekabetin hızla kızıştığını bir kez daha gözler önüne serdi. Diğer bir ifadeyle; rakipleri karşısında Uber’i ne kadar zor günlerin beklediği açıkça görüldü.

Google, Tencent ve daha pek çok şirket tarafından desteklenen Go-Jek, Güneydoğu Asya pazarında 4 yeni markete gireceğini duyurdu.

Go-Jek Güneydoğu Asya Pazarına GiriyorBuna göre Endonezyalı girişim; Vietnam, Tayland, Singapur, Filipinler’e girmek için 500 milyon dolarlık yatırım yapacağını ve bu pazarlarda ilk aşamada yalnızca sürüş paylaşımı hizmeti vereceğini kaydetti. İlaveten zamanla; isteğe bağlı alışveriş servisi gibi ekstra servisler sunulacağını dile getirdi.

İşe Endonezya’da motosikletli taşıma uygulaması olarak başlayan, sonrasında ise taksi, özel araç, mobil ödemeler, yemek teslimatı gibi alanlara da giren Go-Jek’in büyüme politikası için 500 milyon dolar yatırım yapacağı söylendi.

Son dönemdeki 1.4 milyar dolarlık yatırımla birlikte şu ana kadar 2 milyar dolarlık yatırım alan Go-Jek’in Güneydoğu Asya hamlesi Grab’e karşı meydan okuma oldu.

Go-Jek Güneydoğu Asya Pazarında 4 Fraklı Ülkeye  GirecekÇünkü Uber’in Güneydoğu Asya pazarındaki faaliyetlerini Grab’e devretmesiyle birlikte Singapur merkezli girişim piyasanın lideri haline gelmişti. Yani Endonezya pazarını domine eden Go-Jek’in Güneydoğu Asya pazarına girişi Singapurlu girişim için bir tehdit olarak görüldü.

Gerçi Güneydoğu Asya’nın 8 ülkesinde faaliyet gösteren Grab, Go-Jek konusunda pek endişeli değil ama uzmanlar endişelenmesi gerektiğini gösteriyor.

Go-Jek Güneydoğu Asya Pazarına 500 Milyon Dolar YatıracakBu noktada; Grab CEO’sunun Endonezya’da bile kendi şirketinin dominant olduğunu düşündüğünü söyleyelim. Hatta tıpkı Go-Jek gibi Grab de ödeme servisiyle banka hesabı olmayan müşterileri kazanmayı hedeflediğini belirtmişti. Yani ikilinin ilerleyen günlerde sıkı bir rekabete girmesi olası.

Go-Jek’in Başkanı Andre Soelistyo girişimin büyüme planıyla ilgili açıklamasında; Güneydoğu Asya pazarındaki ülkeleri gözlemlediklerini ve Endonezya’da sundukları hizmetlerin bu piyasalar için faydalı olacağını düşündüklerini dile getirdi.

Ayrıca daha önce Grab’le Uber’in birleşmesiyle ilgili konuşan başkan, Go-Jek’in farklı pazarlarda hoş karşılanacağını çünkü servisin kullanıcılar için ikinci bir seçenek anlamına geleceğini söylemişti. Neticede; halihazırda 5 milyar dolarlık değerlemeye ulaşan Go-Jek, Grab’e alternatif arayanlar için iyi hizmet verme konusunda kararlı görünüyor. Tabii, rekabetin nasıl sonuçlanacağı henüz bilinmiyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Otomobil kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum