Yatırım yapmaya başla!

Gmail Kullanıcılarının Kişisel Bilgilerinin Güvende Olmadığı Ortaya Çıktı

Teknoloji devi Google’ın e-posta servisi Gmail’deki yazışmaların üçüncü kaynaklar tarafından izlenebildiği ortaya çıktı.
Gmail Kullanıcılarının Kişisel Bilgilerinin Güvende Olmadığı Ortaya Çıktı

Dünyanın en önde gelen mail servislerinden biri olan Gmail, tüm dünyada ses getirecek bir haberle gündeme geldi. Milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılan Gmail ile ilgili ortaya çıkarılan bir rapor, mail servisiyle ilgili önemli bir gizlilik sorununu ortaya çıkardı.

The Wall Street Journal’de yer alan rapora göre Google, kullanıcıların reklam gösterimleri için, bilgilerini üçüncü tarafın okumasına olanak sağlıyor. Üstelik bu izni Google’ın bizzat kendisi veriyor. Bu sayede milyonlarca Gmail kullanıcısına kişiselleştirilmiş reklam gösteriminin önü açılmış olacak.

Yazışmalara Göre Reklam Gösterimi

Yazışmalara Göre Reklam Gösterimi

Açıklanan rapora göre Gmail’i kullanan milyonlarca kişinin posta kutusundaki yazışmaları, reklam veren üçüncü kaynaklar tarafından incelenebilecek. Bu sayede her kullanıcıya, gerçekleştirmiş olduğu yazışma içeriği ile alakalı reklam gösterimleri yapılacak.

Tabi bu durum milyonlarca Gmail kullanıcısının tüm verilerinin başka kaynaklar tarafından taranmasının önünü açıyor. İşin korkutucu tarafı ise kullanıcı hesaplarının incelenmesinin bilgisayar tabanlı olarak değil, şirketlerde çalışan personeller tarafından yapılacak olması. Dolayısıyla burada önemli bir gizlilik ihlali söz konusu.

Verdiğiniz İzinlere Dikkat Edin!

Yazışmalara Göre Reklam Gösterimi

Mail servislerini kullanan kişiler, yazışmalarını okurken servis içerisinde pek çok uygulamaya izin verebiliyorlar. Pek çok izin ise kullanıcıların çok fazla dikkatini çekmeyecek şekilde alınıyor. Dolayısıyla kullanıcıların Gmail içerisinde vermiş olduğu tüm izinlere dikkat etmesi gerekiyor.

Açıklanan rapor, sayısı 25’i geçen mevcut ve eski uygulama geliştiricilerinin Gmail içerisinde yayılmaya başladığını belirtiyor. Milyonlarca e-postanın güvenliğini sorgulayan rapor sonrası teknoloji devi Google’dan konuyla ilgili resmi bir açıklama gelecek mi merak konusu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Teknoloji kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum